Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Öfke Cuması gösterilerinde onlarca Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin’in birçok bölgesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına yönelik düzenlenen Cuma gösterileri altıncı haftasını geride bıraktı. Dün düzenlenen Öfke Cuması gösterilerinde Filistinli protestocular ile İsrail güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı. Nablus’ta önceki gün İsrail güvenlik güçlerinin öldürdüğü 2 Filistinli genç için düzenlenen toplu cenaze törenine binlerce Filistinli katıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki birçok kentte İsrail güvenlik güçlerinin gösterileri dağıtmak için gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Müdahalede 60 Filistinlinin yaralandığı bilgisi verildi.

İsrail güvenlik güçleri, İslami ve ulusal direniş hareketlerinin çağrısıyla Ramallah, Lebira, Beytüllahim, Nablus ve el-Halil kentlerinde düzenlenen gösterileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazlarla müdahale etti.

Nablus’un kuzeyindeki el-İzze mülteci kampında düzenlenen gösterilere de müdahale eden İsrail ordusu, Fetih Hareketi Beytüllahim Devrim Meclisi Üyesi Hasan Farac ve Fetih Hareketi Ceba Bölge Sekreteri Visam Hamdan’ı gözaltına aldı. Hareket, üyelerinin gözaltına alınmasını kınayarak serbest bırakılmalarını talep etti.

Yahudi yerleşimcilerin İsrail ordusunun koruması eşliğinde Filistinlilerin evlerine saldırması üzerine Filistinli protestocular ile İsrail güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne olan Batı Şeria’nın Beyte ve el-Leben beldelerinde ise protestoculara gerçek kurşun ve göz yaşartıcı gazlarla müdahale edildi. 25 Filistinli gösterici yaralandı.

Gazze’de 28 Filistinli yaralandı

Gazze Şeridi’nin Han Yunus ve el-Bureyc kentlerinin doğusundaki kontrol noktaları yakınlarında ve Cibaliye, Erez Sınır Kapısı çevresinde de gösteriler vardı. İsrail ordusu ve Filistinli protestocular arasında yaşanan çatışmalarda yine gerçek kurşun ve göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Yaralanan 28 Filistinli hastanelere kaldırıldı.

Gazze’nin el-Bureyc mülteci kampı ile Nablus’un güneyindeki Irak Burin köyünde de binlerce kişi önceki gün İsrail ordusu tarafından öldürülen 16 yaşındaki iki Filistinli genç için binlerce kişinin katılımıyla toplu cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze töreninde yürüyüş gerçekleştiren Filistinli protestocular direniş gruplarına öldürülen iki gencin intikamını alarak İsrail’e karşı silahlı direnişi yoğunlaştırma çağrısı yaptı.