Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Öfke cuması protestoları Washington’a uzandı. Beyaz Saray önünde cuma namazı kılındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki insan hakları örgütleri, İslami, Yahudi ve Hristiyan Cemaatler ile aktivistlerin çağrısı üzerine Beyaz Saray önünde toplanan binlerce kişi ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını protesto etti.

Beyaz Saray önünde Cuma namazı

Beyaz Saray önünde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, protestocu Müslümanlar, 44 dereceye ulaşan hava sıcaklığına rağmen Cuma namazlarını Beyaz Saray önündeki arazide kıldı. Protesto eylemine katılan Hristiyan ve Yahudiler ise namaz kılan Müslümanların etrafına dizildi.

Şaku’l Avsat muhabiri, Beyaz Saray önünde toplanan bazı eylemcilerle röportajlar yaparken, eylemciler, ABD güvenlik güçlerinin Cuma namazı kılınmasını engellemediğini ancak Beyaz Saray’ı çevreleyen demir parmaklıklar etrafında ve Pensilvanya Caddesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alarak, Cadde’yi trafiğe kapattığını dile getirdi.

Haham Fais: Karar, Filistinlileri Kudüs üzerindeki haklarından mahrum bırakıyor

Protesto eylemine katılan Siyonizm karşıtı NKI Yahudi Cemaati’nin Sözcüsü Haham Fais, Filistinlilerin Kudüs üzerinde hakkı olduğunu ve hiç kimsenin insanlara kendi vatanlarında zulmedemeyeceğini belirterek, “Filistinliler, asırlar boyunca Kudüs’teki diğer etnik ve dini gruplarla barış içinde yan yana yaşamıştır. Onların haklarında her hangi bir değişiklik yoktur. Ancak, ABD yönetiminin son kararı, onları bu haktan mahrum bırakıyor” dedi.

NKİ’nin, bütün gücüyle ABD Başkanı Trump tarafından alınan Kudüs kararına karşı olduğunu ve hak mücadelelerinde Filistinlileri desteklediğini dile getiren Fais, “Biz Yahudiler olarak, bugün, Beyaz Saray önünde hak sözü söylemeye geldik, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi ve İsrail’e bırakılması mümkün değildir. Bu Yahudiliğe aykırıdır. Bu kararı tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.

Perl Dan: Trump,Filistin halkının hislerine saygı duymuyor

Protesto eylemine destek veren Amerika Sosyalist Özgürlük Hareketi Üyesi Perl Dan, Trump’ın kararını reddettiklerini ve bu kararın Filistin halkının hislerine saygı duymadığını belirterek, ABD yönetiminin bu kararından bir an önce dönmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dan, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, “Filistinliler, iade edilmesi gereken gasp edilmiş haklara sahipler. Bu hakların Filistinlilere minnetle tanınması söz konusu değildir. ABD yönetiminin aldığı bu karar, Ortadoğu barışının sağlanması için sarf edilen bütün çabalara karşı alınmış bir karardır” şeklinde konuştu.

ABD İslami İlişkiler Meclisi Hükümet ve Dış İlişkiler Birimi Müdürü Robert Makaou ise Filistin halkına destek amacıyla düzenlenen protestoların, ABD yönetiminin Kudüs kararından dönmesine dek davam edeceğini ifade etti.

Makaou, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Filistinlilerin öfkesi ve ABD halkının bütün kesimlerinden Filistin halkına verilen desteğin, Filistinlilerin haklarının bir itirafı olduğuna değinerek, “Kararın ABD Kongresi’nden geçmesinden başlayarak bütün süreçlerine karşı duracağız. Bu husustaki resmi ve siyasi taleplerimizi yükselteceğiz. Bir konuda, tek taraflı bir kabullenme olmaz” cümlelerini kullandı.