Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Öfke Cuması’nda Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi yangın yerine döndü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesine yönelik gösterilere Cuma günü de devam etti. Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki yaklaşık 150 noktada çatışmalar çıktı. Çatışmalarda onlarca kişi yaralandı. Gazze Şeridi’nde bir Filistinli genç vurularak öldürüldü.

Filistinli sağlık ekipleri ve görgü tanıkları, Filistinlilerin çoğunun başından yaralandığını belirtti. Bunun Filistinlileri kasten öldürülmesine çalışıldığının ispatı olduğunu aktardı.

Göstericiler, Öfke Cuması kapsamında yapılan yürüyüşlerde Filistin lehine oy kullanan 128 devletin bayraklarını taşıdı. Hamas’ın “Kanlı bir öfke günü” çağrısına rağmen çoğu grup ısrarla yürüyüşlerin ve gösterilerin barışçıl olması gerektiğini vurguladı.

Öfke Cuması’na katılım oranı yüksekti

Yaklaşık 45 bin Filistinli, Cuma Namazı’nı Mescid-i Aksa’da kıldı. Cuma Hatibi Şeyh Muhammed Selim, Trump’ın kararını açıklamasından bu yana yaptığı gibi yine hutbesinde halk dayanışmasının önemine dikkat çekti.

Mescid-i Aksa’da yapılan yürüyüş sonrasında gösteri düzenlemek için Eski Şehir sokaklarına çıkan yüzlerce kişi İsrail polisinin saldırısına uğradı. Şiddet uygulayan İsrail güvenlik güçleri birçok genci de tutukladı.

El Bireh’de kılınan Cuma Namazı’ndan sonra Filistinli gençler ve İsrail işgal kuvvetleri arasında çatışma çıktı. Beytüllahim’in kuzey girişinde çıkan çatışmalarda İsrail güçleri Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle saldırdı. Biri yüzünden diğeri de başından olmak üzere ağır yaralanan iki genç hastaneye kaldırıldı. Beytüllahim’in güneyindeki el-Hadar’da da bir genç bacağından yaralandı. Ayrıca İsrail güvenlik güçleri, Taku’daki çatışmalarda gerçek mermi kullandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı açıklamada “24 yaşındaki Zekeriya el-Kefarine ve 30 yaşındaki Muhammed Nebii Muhaysin şehit oldu” ifadesini kullandı.

Ramallah’ta da müdahalelerine devam eden İsrail güvenlik güçleri el-Bireh’in kuzey girişindeki Beyt-il’deki askeri kontrol noktasında çıkan çatışmalarda yaralanan ambulans içindeki genci tutukladı. Salfit’teki çatışmalarda biri boynundan olmak üzere iki genç ağır bir şekilde yaralandı.

Nablus’ta da yüzlerce Filistinli Cuma Namazı’nın ardından kentin güneyindeki Havara kontrol noktasına yürüdü. Filistin Kızılay’ının açıklamasına göre Kalkilya’da da ikisi plastik mermiyle olmak üzere 24 kişi yaralandı.

Tulkarim’de de onlarca Filistinli Yeni Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardından şehir merkezine yürüdü. Eriha’nın güney girişinde ABD kararını kınayan büyük yürüyüş sonrası çatışmalar çıktı. İsrail güvenlik güçleri Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle karşılık verdi.

El-Halil’de ise İsrail askerleri şehrin merkezindeki Bab el-Zaviye bölgesinde bulunan göstericilere ses bombası ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

Han Yunus’ta ikisi gerçek mermi ile olmak üzere 10 Filistinli yaralandı. Ayrıca Abasan’da da bir genç ayağından vurdu.