Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Oğul Bush, 11 Eylül saldırısından nasıl haberdar oldu? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bugün, ABD’de meydana gelen ve 2 bin 996 kişinin ölümüne, 6 bin kişinin yaralanmasına neden olan 11 Eylül 2011 saldırılarının 17. Yıldönümü.

O gün, iki sivil yolcu uçağı kaçırılarak, ABD’de belirlenen hedeflere yönlendirildi. New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ni hedef alan 2 saldırıdan ilki sabah saat 08.46 sularında meydana geldi. Bir uçak, Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey kulesine çarptı. Saat 09.03 sularında ise ikinci bir uçak merkezin güney kulesine çarptı.

Bu saldırılardan yarım saat sonra bu kez ABD’nin başkenti Washington’da bir başka uçak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına saldırdı. Beyaz Saray’a saldırmak üzere yola çıkan dördüncü uçak ise hedefe varmadan düştü.

İngiltere’de yayın yapan Daily Mail gazetesi, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde, dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un, saldırıyı nasıl öğrendiğini gösteren bir video ve çok sayıda fotoğraf yayınladı. Bush’un kişisel ofisinde bulunan bu video ve fotoğraflar, dönemin ABD Başkanı’nın saldırıyı öğrendiği andaki ruh halini gözler önüne seriyor.

Videoda, Başkan Bush, ABD’nin Florida eyaletindeki Sarasota kentinde bulunan bir ilkokulda, öğrencilerle konuşurken görülüyor. O esnada, Beyaz Saray görevlilerinden Andro Card, Bush’un yanına gelerek kendisine saldırının haberini veriyor.

Haberi alan Bush, bir süre sonra çocuklarla sohbetini bitirerek, olayları takip etmek üzere okulun boş bir salonuna geçiyor.

Daily Mail tarafından yayınlanan fotoğraflarda ise Bush’un bilgi almak için telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği görülüyor. Bush, telefonla görüşürken yanında bulunan Özel Basın Müsteşarı Dan Bartlet’te, gelişmeleri telefondan takip ediyor.

Bir başka fotoğrafta da, Bush’un bulunduğu salona gelen üst düzey yetkililer, Dünya Ticaret Merkezi’nde saldırı sonrası oluşan manzarayı dikkatle takip ediyor.

11 Eylül günü, saldırıdan bir saat sonra basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Bush, bu toplantıyı okulda gerçekleştirmişti.

Yayınlanan fotoğraflarda, Bush’un Sarasota havaalanından, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Luisiana eyaletindeki Barksdale hava üssüne gitmek üzere yola çıktığı anlar yer alıyor.

Bush, Luisiana’ya varır varmaz düzenlediği basın toplantısında, “Endişelenmeyin. ABD, bu işin sorumlularını bulacak” demişti.

ABD kuvvetleri, saldırıyı planlayan el-Kaide lideri Usame Bin Ladin’i, 2011 yılında, Pakistan’ın Abottabat kentinde düzenlediği bir operasyonla öldürmüştü.