Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“OHAL bir defa daha uzatılacak” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bahçeli yaptığı açıklamada anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı sistemine göre 3 Kasım 2019’da yapılacak olan seçimde partisinin aday göstermeyeceğini duyurdu. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini söyledi.

Bahçeli, darbe girişimi sonrasında Yenikapı’da düzenlenen mitinge atıfta bulunarak, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yenikapı ruhuyla Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bahçeli açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “MHP olarak şu an AK Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Bey ile ittifak konusunda ve siyasetin gelişmeleriyle ilgili herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Bir görüşme talebi olduğunda görüşülür, olmadığı takdirde biz görüşlerimizi açıklayarak sorumluluğumuzu yerine getirme gayretinde olabiliriz.”

OHAL 3 ay daha uzatılacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu. OHAL’in 3 ay daha uzatılacağını belirtti.

Bozdağ, önümüzdeki Milli Güvenlik Kurulu’nda OHAL’in uzatılması konusunun görüşüleceğini, ardından toplanan Bakanlar Kurulu’nda uzatılması için karar verileceğini söyledi. Kararın parlamentoda görüşüldükten sonra yürürlüğe gireceğini bildirdi.

OHAL uygulanmasının yürürlüğe girmesinden bu yana 60 bin’den fazla kişi tutuklandı, 160 bin’den fazla kişi de özel sektör ve çeşitli devlet kurumlarındaki görevlerinden alındı. Türkiye’nin Batı’daki müttefikleri bu süreçte Erdoğan’ın OHAL ile otoritesini güçlendirme girişimde olduğunu öne sürdü.

Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanı’na ‘alenen hakaret ettiği’ gerekçesiyle yeni dava

Erdoğan, Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sürecinde oğlu Bilal Erdoğan ile arasında gerçekleştiği iddia edilen telefon konuşmasını ima eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanı’na ‘alenen hakaret ettiği’ gerekçesiyle yeni bir dava açtı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevden alınmasının ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve iktidardaki AK Parti’yi eleştirmişti.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede Gülen hareketine atıfta bulunarak Kılıçdaroğlu’nun ‘silahlı terör örgütü’ tarafından kullanılan iddiaları tekrarladığı ifadesi yer aldı.

Kılıçdaroğlu’nun ima ettiği konuşmaların ‘çarpıtılmış’ olduğunu söyleyen Aydın, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaların CHP ve Gülen Hareketi arasındaki işbirliğinin kanıtı olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Cumhuriyet savcılarına, Cumhurbaşkanı’na ‘alenen hakaret ettiği’ gerekçesiyle Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma açmaları çağrısında bulundu.