Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ömer el-Beşir, Putin ile Kızıldeniz’e askeri üs kurma konusunu görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile perşembe günü yaptığı toplantıda, Kızıldeniz kıyısında bir Rus askeri üssü kurulmasını ve Sudan ordusunu modernize etmek için Hartuma’a savunma silahlarının tedarik edilmesini istediğini açıkladı.

Beşir, “Sukhoi-30 ve Sukhoi-35’i bize tedarik etmeleri için bir talepte bulunduk” dedi. Ömer el-Beşir sözlerine “Yurtdışında birilerine saldırma niyetimiz yok; fakat bizler ülkemizi korumak istiyoruz” şeklinde devam etti. Beşir ayrıca “Rusya Devlet Başkanı ve Savunma Bakanıyla Kızıldeniz’de Rus askeri üssünü kurma ihtimalini görüştüğünü, Rus Hava Savunma Sistemi’nin S-300 füzelerinin talep edilmesinde herhangi bir engel görmediğini” ifade etti.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, geçen perşembe günü Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in daveti üzerine başlatılan Rusya Federasyonu ziyaretinin sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Rus haber ajansı RIA Novosti ile yaptığı röportajda, gerçekleşen ilk ziyaretin ikili ilişkilere büyük bir ivme kazandırdığını aynı zamanda ikili anlaşmalar imzalanırken çalışma hacminin büyük bir oranda tamamlandığını belirtti. Beşir İki ülkenin çeşitli alanlardaki ilişkilerinde nitel bir değişim olduğunu, gerek siyaset, ekonomide, ticarette, ekonomide gerekse kültür ve askeri alanda büyük adımlar attıklarını vurguladı.

Beşir, Kızıldeniz kıyısında bir Rus askeri üssü kurulması ihtimalini görüştüklerini açıklarken önce Putin ardından Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesinde bu konuda iki tarafın herhangi bir anlaşmaya varıp varmadığını belirtmedi. Görüşmelerde ayrıca askeri iş birliği alanındaki diğer konulara da değinen Beşir, Rusya tarafından Su-30 ve Su-35 Savaş uçağı modellerinin Sudan semalarında yer alması arzusunu iletti.

Ülkesine Roket kruvazör, mayın tarama gemisi ve hava savunma sistemleri de dahil olmak üzer diğer türdeki Rus Silahlarını satın alma konusundaki taleplerini anlatan Beşir, “Hava Savunma Sistemi S-300 talebi için herhangi bir engel görmüyoruz. Sudan, şuanda eski Sovyet Hava Savunma Sistemlerine güveniyor. Kimseye karşı herhangi bir düşmanlığımız yok, sadece ülkemizi korumak istiyoruz” ifadelerii kullandı.

Beşir, ABD Dış politikasına işaret ederek “elimizdeki bilgilere göre ABD, eğer destek bulmazsak Sudan’ı 5 parça yapıp devletçiklere ayırmayı düşünüyor. Amerikan siyasetinin komplolarından şikayetçiyiz son yıllarda Washington’u Arap dünyasını yağmalıyor” dedi.

Sudan Cumhurbaşkanı, Perşembe günü Soçi’de Putin’le yaptığı görüşmede 2011’de Sudan’ın bölünmesinin ABD politikasının sonucu olduğunu söyledi.

Diğer alanlarda da Rusya ile işbirliği yapmak isteyen Sudan Cumhurbaşkanı, Rus tarafıyla elektrik enerjisi üretimi için nükleer enerjinin kullanımı hakkında bir anlaşma yaptığını doğruladı.

Sudan Sulama ve Elektrik Enerjisi Bakanı Mutez Musa Salim ve Rusya Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü Aleksei Lekaçev arasında Nükleer enerjinin barışçıl şekilde kullanılması konusunda geçen cuma günü bir anlaşma imzalandı.