Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ömer el-Beşir: Sudan’a karşı psikolojik ve ekonomik savaş yürütülüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ülkesine karşı psikolojik ve ekonomik savaş yürütenlere karşı şiddetli bir savaş başlattı. Beşir, “Ülkeyi hedef alıyorlar. Ekonomik ve psikolojik yenilgiye uğratmaya çalışıyorlar” diyerek ülkesini koruyacağına ve İslami hükümleri gözeteceğine dair vaadlerde bulundu. Ayrıca 2020 yılında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olmasına ilişkin bir yorumda bulunmadı.

“Biz sadece Allah için diz çökeriz”

Cumhurbaşkanı Beşir, dün, Hartum’da yarı milis halk savunma güçlerine yaptığı konuşmada, “Düşmanlar ve ülkemizi karıştırmak isteyen güçler Sudan’ı bastırmaya çalışarak, ekonomik ve psikolojik bir savaş başlatıyor” dedi. Beşir, söz konusu güçleri isimlerini vermeden onları her alanda yenmek için vaadlerde bulundu. Beşir, “Tüm kötü güçleri toplayın, onları yenilgiye uğratalım. Allah’a yönelelim ve ona tutunalım. Biz sadece Allah için diz çökeriz. Tüm ihtimallere hazırız” dedi.

Sudan bu yılın basından bu yana, ekonomik durumların bozulmasıyla karşı karşıya. Başta ekmek olmak üzere ürün fiyatlarında artış yaşandı. Sudan para biriminde benzeri görülmemiş bir düşüş yaşandığını ifade eden Beşir, ekonomik önlemlerin alınacağını ve ülkeyi koruyacağını vurguladı. Ayrıca Beşir, tüm yolsuzluk ve komplonun önünün kesileceğini belirtti.

Yetkililer tarafından 2018 bütçesinde fiyat artışına karşı alınan ekonomik tedbirler, halkın öfkesine yol açtı. Muhalefet güçleri ekmek protestoları’ olarak bilinen bir dizi protesto düzenledi. Güvenlik yetkilileri gösterilerde, göz yaşartıcı gaz kullandı. Birçok kişiyi de gözaltına aldı.

Güvenlik yetkilileri onlarca siyasi lider, sivil toplum aktivisti, gazeteci ve öğrenciyi hala gözaltında tutuyor. Gözatlanda olanlar arasında Sudan Komünist Partisi’nin Genel Sekreteri Muhammed Muhtar el-Hatib, Milli Ümmet Partisi  Başkan Yardımcısı Fadlullah Barma ve Sudan Kongresi Partisi Başkanı Ömer Dakir de bulunuyor. Beşir, barış ve diyaloğa ilişkin, “Eğer diyalog için geldiyseniz hoş geldiniz. Aksi takdirde her durumda barış ve devletin prestijini güç ile empoze edeceğiz” dedi. Aynı zamanda, ülkenin anayasasını değiştirme çağrısında bulunan kampanyalara da kayıtsız kaldıklarını belirterek, “2020 seçimleri hakkında konuşulanlarla meşgul değilim” dedi.

Beşir, halkın seçtiği kişilerin daima yanında duracağını ve onları destekleyeceğini söyleyerek, bu işi Ulusal Kongre Partisi’ne, Ulusal Konsey’e, İslami Harekete bırakmayacağını vurguladı.

Hükümetinin İslam’ın hakimiyetine yönelik yaklaşımını sürdürdüğünü yineleyerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve ekonomik savaşlara meydan okudu. Beşir, “Bizi cezalandırmak için Lahey’e göndermeye çalıştıkları gibi, iktisadi, diplomatik ve siyasi yöntemlerini değiştiriyorlar” dedi.

14 Temmuz 2008’de Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Savcısı Luis Moreno-Ocampo, Beşir’i, soykırım, insanlığa karşı suç ve Darfur’da savaş suçu işlediği gerekçeleriyle suçladı ve tutuklanmasını talep etti.

4 Mart 2009’da savcının soykırım talebi mahkeme tarafından yeterli delil olmadığı gerekçesi ile düşerek; savaş suçu ve insanlık suçu işlemekten hüküm verildi. El Beşir; Lahey tarafından, görevi başındayken hakkında dava açılan ilk devlet başkanı oldu.

“Onların bu girişimleri, gücümüzü artıracak

Hükümetinin karşı karşıya kaldığı zorlukları ‘Sudan halkının iradesini kırmak’ olarak tanımlayan Beşir, “Onların bu girişimleri, gücümüzü artıracak. İslami yaklaşıma olan bağlılığımızı artıracak” dedi.

Üretim ve psikolojik savaş orduları olarak adlandırılan hazırlıklar için çağrıda bulunan Beşir, “Sudan halkını hezimete uğratmaya çalışan psikolojik savaşla mücadele için üretim ve psikolojik savaş orlularına ihtiyacımız var” dedi.

Beşir, Suudi Arabistan liderliğindeki ‘Kararlılık Fırtınası’nda savaşan Sudan özel güçlerine övgüde bulunarak, “Sudanlı savasçılar onurlu bir şekilde savaştılar” dedi.

Barışa ve savaşa her an hazır güçlü bir Sudan ordusu kurmayı vaat eden Beşir, “Ülkemize el uzatmaya çalışan herkese karşı koymaya hazır olmalıyız. Silahlı kuvvetlerimiz, savaşta ve barışta her zaman ülkesini korumaya hazır olmalı” şeklinde konuştu.