Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

On binlerce Filistinli, terk ettikleri topraklara dönmeye hazırlanıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli insan hakları kuruluşları, Gazze Şeridi’nden on binlerce Filistinlinin karşılaştıkları sıkıntılar yüzünden İsrail’e akın edeceği uyarısında bulundu.

İsrail hükümetinin Batı Şeria İşleri Koordinatörü Yoav Mordechai ise Hamas liderlerine yönelik bir provokasyon kampanyası başlattı. Mordechai, geçtiğimiz Cumartesi günü Gazze’ye giren 2 milyon litreden fazla yakıtın, Gazze halkına birkaç saat elektrik sağlanması yerine özel pazarlarda satıldığını iddia etti.

Mordechai, Facebook sayfası aracılığıyla paylaştığı bir mesajda, “Cumartesi günü Gazze Şeridi’ne Refah Sınır Kapısı aracılığıyla 37 kamyon dolusu 2 milyon litre yakıt ulaştırıldı. Ancak Hamas, bu yakıtları Gazze’deki elektrik santrallerinde kullanmamayı tercih etti. Hamas, üretim santralini çalıştırsaydı, Gazze halkı her gün evlerinde daha fazla elektrik enerjisine sahip olacaktı. Ancak Hamas yetkilileri buna önem vermiyor. Çünkü evlerinde 24 saat elektrik var. Ve şu an Hamas yetkililerine Gazze Şeridi’ne giren yakıtları ne yaptığını sorabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Gazze’deki sivil toplum kuruluşları, kötü ekonomik ve yaşam koşulları nedeniyle bölgede yakın bir gelecekte yaşanacak patlama konusunda uyarıda bulundu. Bu bağlamda topluluk koordinatörü Ahmed el-Kürd, 25 Şubat günü Gazze’de bir basın açıklamasında bulundu. Binlerce kişinin, Gazze Şeridi’ndeki ablukanın 11 yılı aşkın bir süredir devam etmesinin kurbanı olduğunu söyleyen el-Kürd, durumu ‘felaket’ olarak nitelendirdi. Ahmed el-Kürd, “Uluslararası toplum Gazze ablukasının kalkması için kaç kurbanın daha verilmesini bekliyor? Gazze’de bir patlama yaşanırsa, işgalcilere de uzanacak ve onları kuşatacak” dedi.

Koordinatör, “On binlerce kişi olarak, terk ettiğimiz köylerimize döneceğiz. Öleceksek, 1948 yılında işgal edilen bölgelerdeki topraklarımıza ve köylerimize dönerken öleceğiz” şeklinde konuştu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli aktivistler ise kuşatmayı ve Filistin davasının sonlanmasına neden olacak ABD ve İsrail uygulamalarını protesto etmek için, 1948’de işgal edilen topraklara doğru büyük bir yürüyüş düzenleme çağrısında bulundu.