Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Orban’ın ezici seçim zaferi Brüksel ile çatışmayı güçlendirecek” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Macaristan’da genel seçimler, Başbakan Viktor Orban liderliğindeki sağcı muhafazakâr parti Macar Yurttaş Birliği’nin (FİDESZ) ezici zaferiyle sonuçlandı. Seçimlerde oyların yüzde 48.8’ini alan FİDESZ, üst üste üçüncü kez seçimlerden galip ayrıldı. Seçimlerde oyların yüzde 48.8’ini aldı. Bu zaferle eli güçlenen Orban’ın, Avrupa Birliği (AB) ile yaşadığı gerginliği daha da tırmandırması bekleniyor.

Diğer siyasi partilerin oy oranları FİDESZ ‘in oldukça gerisinde kaldı. Aşırı sağcı parti Jobbik’in oy oranı yüzde 20, Sosyalist Parti öncülüğündeki sol ittifakın ise oy oranı yüzde 12 civarında kaldı. Yeşiller ise oyların yüzde 7’sini aldı.

Yurt dışında yaşayan Macarların oyları henüz sayılmadığından resmi sonucun önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

FİDESZ, 133 sandalye kazandı

Katılım oranının yüzde 69.26’ya yükseldiği seçimlerde, FİDESZ ‘in 199 sandalyeli mecliste 133 sandalye kazanması bekleniyor. Böylece üç dönem üst üste iktidar olmayı başaran Orban’ın partisi FİDESZ, 2010 ve 2014 yıllarındaki seçimlerdeki gibi üçte ikilik çoğunluğu yakaladı.

Avrupa aşırı sağı sonuçları sevinçle karşıladı

Orban (54) Milliyetçi ve göç karşıtı politikalar yürüterek, çok kültürlülüğe karşı çıkıyor. 10 milyonluk bir ülkeyi yöneten Başbakan, ulusal kimliği koruyan ‘Avrupa sağı’ resmini yansıtıyor. Avrupa aşırı sağı, Orban’ın seçim zaferini sevinçle karşıladı.

Fransız aşırı sağının lideri Marine Le Pen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “AB tarafından uygulanan değerleri tepetaklak etmenin ve kitle göçünü teşvikin bir kez daha reddedildiğini’ ifade etti.

Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri olan İslam karşıtı Geert Wilders, Orban’ın muhteşem bir sonuç aldığını belirtti.

“AB için kötü, Avrupa için mükemmel bir gün”

Almanya’nın aşırı sağcı partisi Almanya için Alternatif’in (AfD) üyesi olan Beatrix von Storch da, “AB için kötü, Avrupa için mükemmel bir gün” yorumunda bulundu.

Orban’ı ‘AB’nin en kötü kabusu’ olarak tanımlayan İngiliz Milletvekili Nigel Farage de sevincini dile getirdi.

“Orban tarihi bir zafer kazandı”

Freedom House kuruluşundan siyasi analist Daniel Hegdas AFP’e verdiği demeçte, “Fidesz, çok yüksek katılım oranı nedeniyle Orban’a büyük bir meşruiyet kazandıran tarihi bir zafer kazandı” yorumunda bulundu.

“Elimde hükümetimi devirmek için çalışan 2 bin kişilik liste var”

Orban seçimden önce yaptığı açıklamada, genel seçimlerin ardından rakiplerine karşı ‘ahlaki, siyasi ve yasal’ tedbirler almak istediğini ve elinde hükümetini devirmek için çalışan 2 bin kişiden oluşan bir listenin olduğunu dile getirmişti.

Macaristan – AB ilişkileri

Orban’ın mülteci politikasındaki sert tutumu, yargıya müdahalesi, basın ve fikir özgürlüğü kısıtlaması, Macaristan’ın AB’deki ortakları tarafından eleştirilmesine neden oluyor.

Fidesz iktidarı, Macar asıllı ABD’li milyarder George Soros’tan finanse edilen sivil toplum örgütlerine karşı takındığı tavır ile de eleştiriliyor.