Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Organize suçlar Avustralya’yı yıllık 28 milyar dolar zarara uğrattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hükümet raporu bugün, organize suçların Avustralya’yı 36 milyar dolar (28.5 milyar ABD doları) zarara uğrattığını ortaya koydu. Profesyonel avukatlar, muhasebeciler ve bilgisayar uzmanlarının interneti suç işlemek ve varlıkları gizlemek için giderek daha çok kullanılmaya başladığı raporda yer aldı.

Avustralya Ceza İstihbarat Komisyonu Başkanı Nicole Rose, “Organize ve tehlikeli suçlar, daha önce görülmedik bir şekilde tahrip edici, yaygın ve karmaşık bir halde Avustralyalılar’ın hayatlarına dokunmakta” dedi.

Rose Perth’de gazetecilere yaptığı açıklamada, organize ve tehlikeli suçlar, haddi aşan davranışlar, son iki yıldır Avustralya’da suç piyasalarında önemli bir etki gösterdi. Teknoloji ve dijital altyapının çeşitli suç türlerinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Raporda kimlik hırsızlığının en yaygın suçlardan bir olduğunu belirtildi.

Öte yandan raporda yeni teknolojinin, sahtekarlığı, yasadışı malların online ticareti ve çocukların cinsel istismarının artmasına yol açtığı da belirtildi. Bilgisayar uzmanlarının ise, ileri düzey hileler yapmak, kimlik çalmak ve para gizlemek için teknolojiyi kullanmakta oldukları raporda yer aldı.

Raporda, 2015-2016 yılları arasında sadece kimlik hırsızlığının 2.2 milyar dolar zarara uğrattığı bildirilirken, potansiyel teröristler ile yasadışı piyasayı hakimiyeti altına almış olan organize suç grupları (teröristler bir saldırı gerçekleştirmek için onlara ulaşmayı isteyebilirler) arasında bağlantılar bulunmakta olduğu belirtildi.