Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Orlando Mahkemesi’nden FBI’ya eleştiri! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Federal Mahkemesi jürisi, Florida eyaletindeki Orlando’da bir gece kulübüne düzenlediği saldırıda 49 kişiyi öldüren Ömer Metin’in eşi 31 yaşındaki Nur Selman’ın beraatına karar verdi.

Kararı yayınlayan jüriler, 31 Mart’ta Federal Soruşturma Bürosu’nu (FBI) ‘soruşturma’ konusunda eleştirirken, jüri başkanı da FBI polisinin “Selman’ın itiraf kayıtlarını” kaybettiğini söyledi. İtiraflar arasında Nur Selman’ın, eşinin planını bildiği ve katliam gününden bir gün önce gece kulübünün önüne gelen Metin’in arabasında eşinin yanında bulunduğu bilgisi de yer alıyordu. Bu bağlamda jüri başkanı, “Nur Selman’ın plandan haberi olduğu konusunda ikna olduk. Ancak saldırıya karıştığı konusunda herhangi bir delile ulaşamadık” açıklamasında bulundu.

Orlando Sentine gazetesi, mahkemenin jürilerin gizliliğini korumak için sıkı önlemler aldığını ve beraat kararı açıklanana kadar her zamanki gibi kamuoyuna açıklanmayan bir mekanda bulunduklarını kaydetti.

Bu bağlamda medya organlarına konuyla ilgili açıklama yapan jüri başkanı, “Eve vardığımda haberlerde karara karşı verilen tepkileri seyrettim ve kendimi yanlış anlaşılmaları açıklamak zorunda hissettim. Geçtiğimiz günler bizim açımızdan zordu. Gerekçeleri, görgü tanıklarının ve savunma ekibinin ifadelerini dikkatle dinledik. Maruzatları inceledik. Sonuç bildirgesini ele aldık. Mahkeme tarafından yasaların nasıl uygulanacağı konusunda çok özel talimatları içeren birçok belge sunuldu. Son yayınlanan karar, Nur Selman’ın ‘Ömer Metin’in saldırı planını bilmediğine inandığımız’ anlamına gelmiyor. Aksine bildiğinden eminiz. Belki ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini bilmiyordu ya da biliyordu. Ancak saldırıyı bilip bilmediğini tespit edemedik” dedi.

FBI’ın Selman’ı soruşturmasındaki eksikliklere değinen jüri başkanı, “FBI’ın Nur Selman ile yaptığı görüşmenin kaydını izledik. Kayıtlarla yazılı ifadeler arasında çok fazla çelişki bulunuyordu. Nihayetinde kanunlara dayalı olarak hakimin verdiği ayrıntılı kararlar, önümüze bu durumu kınamaktan başka bir seçenek koymadı” ifadelerini kullandı.

Orlando Sentine gazetesi de “Selman’ın itiraf kaydı dışında her şey jüri karşısında açıktı” açıklamasında bulundu.
Gazete ayrıca, “FBI polisi, güçlü bir kanıt olarak ‘içinden duman çıkan bir silaha’ ulaştıklarını söyledi. Ama bunu ispatlayamadılar. Gerçekte ‘itiraf’ olduğu savunulan ve diğer delillerle çelişen bazı ifadeler var” dedi.

Orlando Sentine, beraat kararının geçtiğimiz Cuma günü Nur Selman’ın masumiyetine odaklanan avukatı Linda Moreno için bir zafer olduğunu belirtti. Zira Moreno, FBI’ın “eksikliklerinin tespit edilmesini önlemek için gerçekleri manipüle ettiğini” savunmuştu. Aynı şekilde Linda Moreno (gece kulübü saldırısı planına atıf yaparak) jüriye hitaben, “Gerçekten, karısına saygı göstermeyen bir erkeğin, sırlarını eşine anlatmasını mı bekliyordunuz?” dedi.

Gazete ayrıca, iddianamenin “teröristin babasının yaklaşık 10 yıldır FBI ajanı olarak çalıştığı” bilgileri de dahil, FBI’ın duruşmanın son günlerinde ortaya koyduğu bazı veriler dolayısıyla zarar gördüğünü açıkladı.

Bu nedenle Selman’ın avukatı, bu yeni bilgilere dayanarak geçtiğimiz Pazartesi günü Orlando mahkemesinden müvekkiline yöneltilen suçlamaların iptal edilmesini veya davanın düşmesini talep etti.