Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Orta Amerika’da 22 kişiyi öldüren Nate Fırtınası ABD’ye ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nate Fırtınası, Kosta Rika, Nikaragua, El Salvador ve Honduras’da büyük yıkıma yol açtı. Yerel yetkililer en az 22 kişinin öldüğünü, 12 kişinin de kayıp olduğunu bildirdi. Sağanak yağışlar, sel ve heyelanlara neden oldu. Fırtına Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na ilerliyor.

Felaketin yaşandığı ülkelerde yaraların sarılması için çalışmalar sürüyor.

7 kişinin hayatını kaybettiği, beş bin kişinin sığınma evlerinde kaldığı Kosta Rika, olağanüstü hal ilan etti.

Nikaragua’da birçok nehirde su seviyesinin yükselmesi ve nehir yataklarının taşmasından dolayı yollar ve köprüler ağır hasara uğradı, 11 kişi öldü. Nikaragua’da yerleşim birimleri tahliye edildi, 800 kişi güvenli bölgelere taşındı.

Honduras’ta da 4 kişinin öldüğü açıklandı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) Nikaragua ve Honduras’ta fırtına tehlikesinin geçmediğini duyurdu. Ayrıca Punta Herrero’dan Meksika’daki Rio Lagartos’a doğruilerleyen bir kasırga hakkında da uyarıda bulundu.

Florida ve Teksas’taki yetkililer de bölge sakinlerini fırtınaya karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Yetkililer ayrıca Florida’nın 29 bölgesinde ve New Orleans eyaletinde acil durum ilan etti.

Chevron Corporation, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell ve Statoil gibi büyük petrol şirketleri, Meksika Körfezi’ndeki platformlarda üretimini durduracağını ve personelini geri çekeceğini duyurdu.