Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ortadoğu’da 1.5 milyon çocuk yaklaşan kış mevsiminin tehdidi altında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), yaklaşan kış mevsimi Ortadoğu’daki krizlerden etkilenen çocuklar için yeni bir tehdit olacağını belirtti.

UNICEF, bugün bir açıklama yaparak, soğuklar gelmeden önce kışlık battaniyeler, sıcak tutacak kıyafetler ve malzemeler tedarik etmek için zamanla yarıştıklarını, 60 milyon dolarlık bir mali açıkla karşı karşıya olduklarını, bunun da 1.5 milyon çocuğu soğuğa karşı savunmasız bırakmak anlamına geldiğini bildirdi.

Açıklamada, “Hava sıcaklığı düşecek, hatta, fırtınalar, kar ve don olayları yaşanacak. Çatışmaların ortasında kalan ve hayatta kalmak için mücadele eden aileler bunlarla yüzleşecek. Irak, Suriye, Filistin ve komşu ülkelerden mülteciler, soğuktan korumayan kamplarda ya da geçici barınaklarda yaşıyor” ifadeleri yer aldı.

UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere, “Yardım olmadan, soğuk bir bölgede savunmasız kalmak, zaten çok acı çekmiş çocuklar için ciddi bir darbe olabilir. Yetersiz beslenme, kötü sağlık bakımı ve göç sonucu, çocukların sağlık durumu kötü. Hipotermi ve solunum yolu enfeksiyonları çocuklar için ciddi bir tehdit ve eğer tedavi edilmezlerse onları öldürecek” diye konuştu.