Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ortak Kuvvetler doğuya yöneldi: Husiler için çember daralıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişi, dün Hudeyde şehrini üç taraftan kuşattı ve Sana’dan gelen ana yolu kesmek için güney surları boyunca doğuya doğru ilerledi. Bölgeden sürekli sıcak haberler gelirken ortak kuvvetler, şehrin girişlerini beton bariyerlerle kapatmaya çalışan Husi milisleri ile şiddetli çatışmalara girdi.

Söz konusu gelişmeler, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisinin, Hudeyde şehrini ve limanını teslim etmeleri ve yeniden hazırlanan müzakerelere katılmaları için Husi liderlerini ikna etmek için sürdürdüğü istişareler sırasında yaşandı.

Ana yollar kesiliyor

Yerel ve saha kaynaklarının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişi, Hudeyde Havaalanını güney, batı ve doğudan kuşatmaya devam ederken aynı zamanda güneydeki surlar boyunca ilerleyerek Sana, Rima, Taiz, Ibb ve Dhamar’dan gelen ana yolu kesmeye devam ediyor.

Çok sayıda örgüt üyesi öldürüldü

Kaynaklar, kentin etrafında konuşlanan takviye milis güçlerine karşı yapılan yoğun bombardıman ve hava saldırıları sonrasında çok sayıda Husi milisinin öldüğünü ve yaralandığını belirtti. Ortak güçlere ait askeri kaynaklar, saldırılar sırasında Husi saflarının çöktüğünü ve milislerin cepheden kaçtıklarını belirtti.

2 günde 700 militan öldürüldü

Ayrıca kaynaklar, cuma ve cumartesi günü çıkan çatışmalarda yaklaşık 700 Husi milisinin öldüğünü ve yaralandığını doğruladı.

Hudeyde kentindeki yerel kaynaklara göre Husi örgütü dün, havaalanının güneyine giden yolu kapattı ve ortak güçlerin ilerlemesini engellemek için Sana, Dhamar, Rima ve Ibb’den gelen yardımları önlemek üzere yolun her iki tarafına siper kazdı.

Silah ve mühimmat aktardılar

Bölgedeki tanıklar, milislerin muhtemel hava saldırıları korkusuyla şehir içinde ve çevresinde hareket eden askeri araçlarını terk ettiklerini doğruladılar. Hudeyde limanında faaliyet gösteren kaynaklar ise örgütün, hava saldırılarına karşı en güvenli yer sayılan havalimanı tesislerinde depolanmak üzere çok miktarda silah ve mühimmat aktardığını söyledi.

Hastaneler doldu taştı

Tıbbi kaynaklara göre, Hudeyde hükümetinin hastaneleri, kapasitelerinin tükenmesi nedeniyle daha fazla ölü ve yaralı örgüt üyesini alamadı. Yaralılar için uygun alternatifler arayan milisler ise tıbbi personele karşı ateş açtı.

Saha kaynakları, milislerin cepheyi terk etmelerinin ardından cesetlerin bölgede dağınık halde bulunduğunu belirtirken; tıbbi kaynaklar, milislere ait düzinelerce yaralının ve cesetlerin Hacca, Ibb, Dhamar ve Sana hastanelerine taşındığını söyledi.

Büyük patlamalar şehrin farklı noktalarından duyuldu

Saha kaynakları, havalimanının güneyinde bulunan yol üzerindeki ortak kuvvetler ile Husiler arasındaki şiddetli çatışmaların, yuvarlak değirmenler olarak bilinen kavşağa kadar duyulduğunu teyit etti. Ortak kuvvetlerin ilerlemesini yavaşlatmak için yol kenarlarına yerleştirdikleri mayınların arkasında saklanan ve havan topları ve ağır makineli tüfeklerle havalimanının kuzey bölgelerinde konuşlanan milis takviyelerini hedefleyen hava saldırılarının ardından büyük patlamaların duyulduğu da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan, milisler Donanma Koleji ve “22 Mayıs platformu” civarında hava saldırıları gerçekleştirdi. Ayrıca örgüt, ilerleyen güçlere engel olmak amacıyla batı kıyısının doğu kesimindeki diğer cephelerde konuşlandı.

Sokağa çıkma yasağı ilan ettiler

Yerleşimcilerden aktarılan bilgilere göre, Husiler “gece sokağa çıkma yasağı” ilan etti ve Reform Partisi ve Kongre Partisi tarafından ortak güçleri desteklemek için yapılan çağrıların ardından geniş çaplı tutuklamalara ve ev baskınlarına başladı.

Yemenli bir askeri kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Batı kapısı, Yemen ulusal ordusunun operasyonel kontrolü altında. Bu durum, Husi milislerini, kullanamadıkları ya da taşıyamadıkları silah ve mühimmatın yanı sıra cesetleri arkalarında bırakarak havaalanının kuzey kısımlarına kaçmaya zorladı” dedi.

“Çiftliklere sızan milisler öldürüldü”

Kaynak açıklamanın devamından ise, “Hudeyde yolunu kesmek için çiftliklere sızmaya çalışan düzinelerce Husi öldürüldü. Ayrıca Husi milisleri, herhangi bir zafer elde etmek için Hays sınırlarına uzanan 16 kilometrelik iç hatlar boyunca büyük gruplar halinde konuşlandı fakat başarısız oldular” dedi.

Hudeyde içinde ilerleyen baskıyı hafifletmek için İbb ve Dhamar valilikleri aracılığıyla gönderilen milisler, onları gözetleyen Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişi tarafından etkisiz hale getirildi.

Yüzlerce mayın etkisiz hale getirildi

Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişinin, Hays kentinin korunmasında da aynı başarıya ulaştığını belirten askeri kaynak, Husi milislerinin havaalanına gönderdikleri takviye güçlerin engellendiği ifade etti. Kaynak, “Koalisyon güçlerine ait Apache helikopterleri, havalimanının güney ve batı kısımlarını taradı. Zırhlı araçlar, havaalanının batı kapısına doğru ilerleyen ordu birliklerine yolu açmak için makineli tüfeklerle yüzlerce mayın patlattı. Koalisyonun diğer birimleri ise Husi milislerini iki taraftan kuşatmak için operasyonlar gerçekleştirdi. Bunlardan biri Sana-Hudeyde hattını kesmek için havaalanının doğusunda 16 kilometre ilerliyor. Diğeri ise Hudeyde limanı sokağı boyunca uzanıyor” açıklamasında bulundu.

Husiler çok sayıda kişiyi hücrelerde tutuyor

Husi örgütünün resmi kaynakları, 40’tan fazla kişiyi tutukladıklarını açıklarken bu kişilerin koalisyon uçuşlarına koordinat verdikleri için tehlikeli bir hücreye kapatıldığı iddia edildi. Bu, grubun gizli hapishanelerindeki yüzlerce tutukluya karşı yönelttiği en yaygın suçlamadır.

İnsan hakları örgütleri, Hudeyde’de Husiler tarafından gözaltında onlarca mahkumun kaderinden endişe ediyor. Yerel bir örgüt olan Tutuklu Anneleri Derneği, Birleşmiş Milletler ve yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına, kalkan olarak kullanılan yüzlerce tutuklunun kurtarılması için çağrıda bulundu.

Dernek, Şarku’l Avsat’a yapmış olduğu açıklamada, “Yüzlerce yerleşimci kalenin hapishanelerinde tutuluyor ve düzinelerce yerleşimci ise örgüt gizli hapishanelerinde ölüm riski ile karşı karşıya” dedi.