Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Örümcek ipeği, kalp dokusunda kullanılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Örümcek ağları, normal bir insanın gözünde ev sahibinin evini uzun zamandır temizlemediğine dair bir delil olsa da; Almanya’nın Baeyruth Üniversitesi malzeme uzmanları olaya farklı bakıyor. Uzmanlar, örümcek ipeğini ilgi uyandırıcı ve çok yönlü bir kullanım maddesi sayıyor.

Alman Haber Ajansı’ hazırladığı rapora göre, Erlangen Üniversite Hastanesi iş birliğiyle Prof. Thomas Hayebl, örümcek ipeğinin kalp krizi geçirmiş hastaların kalp dokusunu iyileştirdiğini ileri sürmüştü. Özellikle incelemeler, bu ipeğin yapısına dayanıklılık veren proteinler etrafında dönüyor.

Erlangen Üniversitesi’nden Profesör Felix Engel tarafından yönetilen araştırmalar, Hint örümceğinin ipeğinin kalp dokusuna uygun olduğunu kanıtladı. Ancak şu ana kadar büyük bir miktarda ve sürdürülebilir kalitede protein özü elde edilemedi. Ancak bilim insanları bunu sonunda bunu başardı. Hayebl’ın, “Orman örümceği ipeğinden büyük bir miktarda ve yüksek kalitede protein özü ürettik” dedi.

Göttingen Tıp Hastanesi Alman Kalp ve Kan Damarları Merkezi’nden Prof. Wolfram Hubertus Zimmermann, doku mühendisliği veya doku birleştirme ve geliştirme olarak bilinen böcek araştırmalarının olduğuna işaret etti.

Alman Profesör, şu anda yürütülen araştırmaların birden fazla madde içerdiğini açıkladı. Erlangen ve Baeyruth Üniversiteleri’nden araştırmacılarla birlikte yürüttükleri araştırmalarda, şimdiye kadar elde edilen sonuçların olumlu olduğuna dikkat çekerek, “Belirtiler için çok erken” dedi.

Araştırmalarda ilk defa örümceğin vücudu dışarısından ipek üretildiğini açıklayan Zimmermann, örümcek ipeğini test etmeye devam edeceklerini; ancak nasıl geliştirileceğinin tam olarak bilinmediğini dile getirdi.

Örümcek ipeği, çok dayanıklı, uzun ömürlü naylon, Kevlar elyafı ve diğer bilinen lifli maddeleri içermekte.