Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Osmani: Fas, ulusal topraklarında tam egemenlik dışında herhangi bir balıkçılık sözleşmesi imzalamayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas hükümeti, Avrupa Adalet Divanı’nın (ECJ) Avrupa Birliği (AB) ve Fas Krallığı arasındaki balıkçılıkla ilgili sözleşmesi konusundaki kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Fas, Avrupa Adalet Divanı’na verdiği cevapta, Tanca’dan La Güera’ya kadar uzanan topraklar üzerindeki tam egemenlik vurgusu ile hazırlananların dışında herhangi bir anlaşma imzalamayacağını vurguladı.

Fas Başbakanı Saadeddin Osmani, dün, hükümet meclisinin açılışı sırasında yaptığı konuşmada Fas’ın egemenliğini ve birliğini korumaya ayrıca güney bölgelerinin topraklarına katılmasına özen gösterdiğini belirtti. Ne şimdi ne de gelecekte bu ulusal sabitelere dokunulmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Osmani, Konsey üyelerine, Kral 6. Muhammed’in söz konusu dosyayı kişisel olarak izlediğini vurgulayarak ülkesinin ‘ortaklıklar konusunda pazarlık ve işbirliği yapmaya’ başladığını belirtti. Ortaklıktan gurur duyduğunu ifade eden Osmanî uluslararası ilişkilerinin çeşitliliğe sahip olduğunu belirtti. Ülkesinin çıkarlarını korumaktan çekinmediğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Mustafa Halfi de Konsey çalışmalarının sona ermesinin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında Dışişleri Bakanı ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasır Burita’nın hükümet düzeyinde tartışmaya açılan bir konuşma yaptığını, konuyla ilgili açık tutumunu belirttikten sonra alınan kararla birlikte oturumdan ayrıldığını kaydetti.

Halfi, hükümetin Avrupa Adalet Divanı kararının Fas’ın güney bölgeleri de dâhil olmak üzere uluslararası alanda anlaşma imzalama hakkını etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Ayrıca ülkesinin AB ile olan ortaklığı konusunda kararlı olduğunu ve bu kararın ulusal sabiteler doğrultusunda ele alınacağını vurguladı.

Avrupa Adalet Divanı’nın AB ile Fas arasında imzalanan, denizcilik başlığındaki balıkçılık anlaşması konusundaki kararını salı günü verdiği aktarıldı. Yapılan yorumlar kararın, uluslararası hukukun çeşitli hükümlerini, özellikle de kendi kaderini tayin etme ilkesini ihlal ettiği yönünde.

Sahara topraklarını çevreleyen sular, Fas tarafından balıkçılık alanı anlaşmasına dâhil olarak kabul edilmiyor. Fas’ı öfkelendiren AB ile balıkçılık sözleşmesinin güney illeriyle ilgili maddeleri olmuştu.