Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ÖSO, rejime ait uçağı düşürdü ve pilotunu esir aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Doğu Süveyda’danın Vadi Mahmud bölgesindeki çatışma bölgeleri üzerine yapılan baskınlar sırasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), rejimin askeri uçağını düşürdü. Rejimin, Halep şehrini hedef alan bombalamaları sonucu 15’den fazla ölü ve yaralı olduğu kaydedildi.

‘Doğu Kalkanı Ordusu’ Basın Sözcüsü Saad Al-Haj, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Suriye kırsalında, ÖSO ve rejim güçleri arasındaki çatışmaların olduğu bölgede, askeri birimlere ait MiG-21 model uçak düşürüldü.”

Al-Haj, “Uçağın pilotu yaşıyor, paraşütle indikten sonra ÖSO tarafından esir alındı. Uçak muhaliflere yakın bölgede düşmüştü. Uçak muhalifler tarafından sorgulandıktan sonra, bütün bilgilendirmeler yapılacaktır” dedi.

İki ay için düşen 2.uçak

Şam Muhalif Haber Kanalı’nın ÖSO kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, ‘Ahmet ElAbdo Ordusu’ ve ‘Doğu Kalkanı Ordusu’ Ruweished kampı eteklerinde gerçekleştirilen baskınlar sırasında uçağı hedef aldı. Bu da, iki aydan az bir süre içinde ÖSO’nun Suriye’de düşürdüğü ikinci uçak. 5 Haziran’da bir uçak daha düşürmüş ve pilotunu öldürmüştü.

Bölge, ÖSO ile rejim güçleri ve ona bağlı milisler arasında yoğun hava saldırıları ile desteklenen şiddetli çatışmalara sahne oldu. Suriye kırsalındaki pek çok merkez bombalandı. Eylemciler konuya ilişkin şöyle bir açıklamada bulundu, “Rejim güçleri ve İran milisleri bölgede ilerlemeye ve ÖSO’yu çökertmeye çalışıyorlar.”

Rejim güçlerine bağlı savaş uçakları, Ürdün-Suriye sınırı yakınlarında bulunan ve farklı bölgelerden 8 bin göçmenin kaldığı Ruweished kampını hedef aldı. Ölü ya da yaralanana dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ‘Ahmet ElAbdo Ordusu’ ve ‘Doğu Kalkanı Ordusu’ arasındaki şiddetli çarpışmaların Doğu Süveyda kırsalındaki bazı eksenlerde gerçekleştiğini bildirdi. Diğer yandan ise, rejim güçleri ve ona bağlı askerlerin, mücadele eksenlerini hedefleyen ve sonucunda iki taraf arasında kayıplara yol açan hava saldırıları ile füze atışları gerçekleştirdiğini ifade etti.

Doğu Humus köyünde ise, rejim güçleri ve milisleri bir cepheden, DEAŞ örgütü ise diğer cepheden hava saldırıları ve füze atışları ile, Suhna kırsalı üzerinde her iki tarafta da ölü ve yaralılara yol açan savaşa devam ediyor.

Muhaliflerin kontrolü altındaki Hama’da ise savaş uçakları ve helikopter bombardımanı yoğunlaşmış durumda. Bununla beraber DEAŞ kontrolü altında tutulan pek çok bölgeye hava bombardımanı gerçekleştiriliyor. Yaralı ya da ölü hakkında ise henüz kesin bilgiye ulaşılmadı.