Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Otomotiv şirketleri Suudi kadınlara hizmet için yarışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Adil Murad

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren otomotiv şirketleri, kadınlara yönelik yeni ortaya çıkan sektöre uyum sağlamak için hazırlıklarını sürdürüyor. Suudi kadınların, bu ay itibariyle araba kullanmalarının önünün açılması, gelecek haftalarda Suudi Arabistan sokaklarında ilk sürüş deneyimlerini yaşamalarını sağlayacak. Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan pazarındaki otomotiv şirketleri arasında yaptığı araştırma, şirketlerin kadınların ilgisini çekmek için çok yönlü ve yenilikçi projelerinin olduğunu ortaya koydu.

Ford

Dev otomotiv şirketlerinden Ford, Suudi Arabistan’daki distribütör ve müşteri temsilcileriyle Suudi ailelere hizmet sunuyor. Şirket ayrıca, kadınlara doğru araçları seçme konusunda tavsiyelerde bulunmak için bir kadın satış danışmanlığı ekibi kurdu. Şirket kaynakları, Ford’un Suudi Arabistan’da kadınların güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilmeleri için Ford Sürüş Becerileri programı aracılığıyla kadınlara direksiyonun başında daha fazla güven duymalarına yardımcı olmaya çalıştığını belirttiler. Kaynaklar ayrıca şirketin, YouTube üzerinde oluşturduğu bir kanal aracılığıyla, araba satın alma ve Suudi kadınları için sürüş deneyiminin başlangıcında temel bir rehber olarak hizmet verebilmek amacıyla bir dizi video paylaştığını kaydettiler.

Audi

Audi ise, satış departmanındaki ilk kadın ekibini 2017 yılında oluşturdu. Ardından bir satış genel müdiresi atama gibi bir dizi kararlar alarak şirketin Suudi Arabistan’daki tüm şubelerinde uygulamaya geçildiğini açıkladı.

Bununla birlikte şirket satış sonrası hizmet alanında, Suudi Arabistan’daki tüm servis noktalarına, bir kadın servis danışmanı atamaya çalışıyor. Ayrıca, kadınlar için birçok etkinliğe de sponsorluk yapan şirket, kadınların arabaların yanı sıra gelecekteki teknolojilerle nasıl baş edebileceklerini öğrenmeleri için eğitim kursları düzenliyor.

Bentley

Lüks otomobil markası Bentley ise benzersiz kişiselleştirilmiş seçenekler sunan özel hizmetler departmanı kadınların tercihlerine odaklandı. Bentley Bölge Satış ve İletişim Müdürü Firas Kandalaft, şirketin Suudi Arabistan’daki yeni alıcı sektörünü karşıladığını ve özel hizmetler departmanının otomobillerdeki kişisel tercihlerin belirli renklerden bireysel tasarımlara kadar tüm talepleri karşıladığını söyledi.

Bentley otomobillerinin seçiminin, bir kişiliği ve belirli bir ‘yaşam tarzını’ yansıtan giysi ve ziynet eşyası seçmek gibi olduğunu belirten Kandalaft, böylece müşterinin, aracını kişiliğini yansıttığı için daha çok benimsediğini vurguladı.

BMW

BMW’nin hazırlıklarıyla ilgili olarak ise Suudi Arabistan Distribütörü Muhammed Yusuf Nagi, şirketin yakın zamanda yeni müşterilerin şirket arabalarını tanımaları ve satın alma işlemlerini yapmalarına yardımcı olmak için bir kadın satış ekibi kurduğunu söyledi. Nagi ayrıca şirketin, Suudi kadın sürücülerle oluşan sektör ile iletişim kurmak ve tüm soruları cevaplamak için ‘WhatsApp’ uygulaması aracılığıyla bir kadın telefon hattı kurduğunu kaydetti.

Chevrolet

Şarku’l Avsat’a demeç veren Chevrolet Orta Doğu Bölge Satış Müdürü Molly Peake, yol güvenliği ve trafik kazalarıyla ilgili endişeleri gidermek için, otomobilin markasına bakılmaksızın, tüm sürücülere haftanın 7 günü 24 saat destek vereceklerini belirtti. Bu özel servisin, Suudi Arabistan pazarında 90 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren şirketin kazandığı deneyimin bir sonucu olduğuna dikkati çeken Peake, şirketin, #benim_kararım kampanyası ve dört yıl boyunca otomobillerinin garantisi ile Suudi kadınlara sürüş deneyimi kazandırmayı planladığını ifade etti.

Fiat-Chrysler

Fiat-Chrysler Distribütörü United Motors Company (UMC) aracılığıyla ‘ileri sürüş teknikleri’ adlı bir video serisi başlattı. Özellikle otomobil güvenliği, çocuk koltukları kullanmanın önemi, arka koltuk eğlenceleri, trafik kuralları, engebeli yollarda sürüş için ipuçları, satış sonrası bakım, uzun mesafe sürüşü ve lastikle nasıl başa çıkılacağı konusunda sekiz başlıktan oluşan video serisi, YouTube üzerinden yayınlanıyor. Şirketin YouTube kanalı üzerinden yayınlanan ve özellikle hızlı sürüşü tercih eden kadınlara yönelik olan videolar, tanınmış bir televizyon sunucusu tarafından sunuluyor.

Jaguar-Land Rover

Diğer yandan Jaguar Land Rover Bölge Satış Müdürü Bruce Robertson, Suudi Arabistan’da kadınların araç kullanmasına yönelik çıkarılan kararı, ‘özellikle Suudi toplumu için tarihi bir adım’ olarak nitelendirdi. Kadınların aile arabası seçiminde her zaman önemli bir rol oynadığını vurgulayan Robertson, kendi otomobilleri için yapacakları seçimin sorumluluğu ve sürüş duygusunun farklı olduğunu belirtti. Suudi kadınlarının otomobil satın almasını kolaylaştırmak için 14 yeni kadın satış temsilcisini işe aldıklarını aktaran Robertson, kararın uygulanmasından sonra bu yıl Suudi Arabistan’ın otomotiv pazarında satış patlaması yaşanmasının beklendiğini kaydetti.

Renault

Renault Bölge Satış Müdürü Mervan Hidamus ise, Suudi kadınlarının zevklerini yansıtan araçları seçeceğinden emin olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’daki kadınların bir moda anlayışına sahip olduğunu ve şimdi de sürüş deneyimine hak kazandıklarını belirten Hidamus, “Şirketin Suudi Arabistan’daki galerilerini, yeni sürücü belgeleriyle ziyaret edecek ilk yedi Suudi kadınına yedi yeni otomobil hediye edeceğiz” dedi. Hidamus, şirketin hediye edeceği otomobilin, tasarım ekibinin en az kadınların yarısı tarafından tercih edilecek şekilde tasarladığı ‘Renault Captur’ model olduğunu kaydetti.

Suudi kadınlar bu ay itibariyle sürücü ehliyetlerini almaya başladılar. İlk ehliyeti ise, uluslararası ehliyetini yenileyen bir Suudi kadını aldı. Suudi bir güvenlik yetkilisi, kadın sürücülerin yolda erkeklere kıyasla daha güvenli araç kullanacaklarını beklediğini belirtmişti.