Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Oturan Şehit’ Fadi Ebu Salah! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin resmi haber ajansı (WAFA) dün, Gazze’de düzenlenen protesto eylemlerinde engelli Filistinli Fadi Ebu Salah’ın da şehit olduğunu bildirdi. Gazze şehidinin yeni ortaya çıkan ağıtı ise yürekleri sızlattı.

Gazze-İsrail sınırında yüzlerce Filistinli, İsrail’in 1948 yılında Filistin’i işgal ettiği Nakba (Büyük Felaket) gününün 70. yıldönümü münasebetiyle “Büyük Dönüş Yürüyüşü” düzenledi.

Yürüyüşe katılanların arasında İsrail’in 2008 yılında Gazze’ye yönelik düzenlediği bombardımanlarda iki bacağını da yitiren Fadi Ebu Salah da vardı.

‘Oturan Şehit’ olarak nitelendirdiler

Sosyal medya hesaplarından Ebu Salah’ın fotoğraflarını paylaşan aktivistler, onu “Oturan Şehit” olarak niteledi. Aktivistler, ayrıca, Ebu Salah’ın şehit olmadan önce Filistin için yazdığı ağıtın sözlerini de yayınladı.

Ebu Salah, vatanına yazdığı ağıtında, “Allah’ım seninle buluşmamı yakınlaştır, Beni dünyaya ve içindekilere tamah edenlerden eyleme” diyordu.

Büyük gösteri düzenlendi

Nakba gününde, 760 bin Filistinli mülteci durumuna düşürülmüştü. Dünkü gösteriler ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ülkesinin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından sonra yapılan elçilik açılışının gerçekleştirilmesi üzerine düzenlendi.

Şehit sayısı artıyor

Nakba günü yıldönümü gösterileri bugün de devam ederken, dünkü eylemlerde İsrail ordusunun kurşunuyla şehit olan Filistinlilerin sayısının 60’a yükseldiği bildirildi.