Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Oxfam’dan sonra Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de cinsel taciz skandalıyla sarsıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) geçen yıl 19 çalışanını cinsel istismar ve taciz suçlamaları nedeniyle işten çıkardığını açıklamıştı.

Paris merkezli MSF, geçen yıl 149 şikayet veya uyarı aldığını ve bunların 40’ının taciz ya da cinsel saldırı suçlaması ile ilgili olduğunu duyurdu. Dünya çapında 40 bin çalışanı olan ve çatışma bölgelerinde tınni yardım sağlayan MSF’den yapılan yazılı açıklamada , “İhlal raporlarına rağmen MSF, ihlallerin tam olarak bildirilmediğinin farkındadır” ifadelerine yer verdi. MSF’nin raporu, Haiti’de 2010 depremi sonrasında bazı çalışanlarının cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıkan Oxfam skandalıyla eş zamanlı yayınlandı.

Uluslararası alandan tepki artıyor

Skandalların ardından Uluslar arası alandan da tepki gelmesi gecikmedi. İngiltere, cinsel taciz skandallarınınyaşandığı yabancı yardım kuruluşlarıyla ilişkilerini keseceğini açıkladı.

İngiliz Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, Stockholm’da düzenlenen bir konferansta “Herhangi ciddi olay veya suçlama bildirmezseniz, her ne olursa olsun itibarınız zedelenir ve ortak olmamız mümkün olmaz. Aynı durum İngiliz yardımı alan her kuruluş ve iş ortakları için de geçerlidir. Eylem değişikliğine gidilmesini istiyoruz. Yetkililerin görevlerini ahlaki sorumlulukla yerine getirmelerini ve personelin gözetim altında olmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Oxfam, skandal sebebiyle İngiliz hükümetinin verdiği yıllık yaklaşık 32 milyon sterlin mali desteği kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Oxfam sözcüsülüğü, yaşananların ardından cumartesi ile pazartesi günleri arasında banka aracılığıyla yapılan bin 270 yardımın iptal edildiğini kaydetti.

Oxfam tarafından yürütülen soruşturmada 3 kişinin istifa etmesine izin verilirken 4 kişi ise işten çıkarıldı.

Üst düzey yönetici yardımcısı Penny Lawrence da görevinden istifa eden isimler arasında. Lawrence, Çad ile Haiti’de çalışan personelin davranışları nedeniyle üzüntü ve utanç duyduğunu ifade etti. Sorumluluğu üstlendiğini belirterek istifasını açıkladı. İngiliz sanatçı Minnie Driver da yürüttüğü Oxfam’ın uluslararası elçilik görevinden istifa ettiğini duyurdu. 48 yaşındaki Driver, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Oxfam hakkındaki korkunç skandala ilişkin söyleyebileceğim tek şey, psikolojik olarak harap olduğum” dedim. Kurumun uluslararası alanda yürütülen koruma işlerinden sorumlu eski müdürü Helen Evans ise Oxfam’ı cinsel istismar ve taciz konusundaki çok sayıda suçlamayla ilgili endişeleri göz ardı etmekle suçladı.