Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Oyuncu İtani, askeri mahkeme huzuruna çıkarıldığında ifadelerini değiştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Birinci Askeri Soruşturma Hakimi Riyad Ebu Gayda, yaklaşık bir aydır tutuklu olan ve hakkında ‘İsrail’le işbirliği yaparak onlar için bilgi toplama ve uyuşturucu bulundurma’ suçlamaları bulunan oyuncu ve yönetmen Ziyad İtani’yi sorguladı. Soruşturmanın önümüzdeki hafta tamamlanması için, Hukuk Danışmanı Avukat Saliba el- Hac’ın huzurunda, tanıklar dinlenilecek ve bazı tanıklar ile İtani’nin yüzleştirilecek.

Şarku’l- Avsat’a yapılan açıklamada, duruşma sırasında İtani’nin devlet güvenlik birimlerine verdiği ifadelerin bir çoğunu değiştirdiği, fakat soruşturma hakiminin dosyadaki iletişim verileri de dahil olmak üzere birçok delil sunduğu belirtildi. Söz konusu kanıtların arasında kendisi için çalıştığı İsrailli bir genç kıza ait fotoğraflar, Mossad ajanı olduğu anlaşılan bu kız ile sosyal medya üzerinden gönderilen mesajlar da bulunmaktaydı. Kaynaklar, sanığın ona karşı yapılan tüm suçlamaları inkar ettiğini ve ilk ifadesinde söylediklerinin baskı yoluyla ve ikrah ile alındığını söylediğini belirtti.

İtani, mahkemeye kelepçesiz getirildi

Mahkemeye kelepçesiz bir şekilde getirilen İtani, avukatı Saliba el- Hac birlikte Hakim Gayda’nın huzuruna çıkarıldı. Avukat el- Hac, yargıç Gayda’nın yönettiği mahkemelerin yasal kurallara uygun olarak yapıldığını, duruşmanın tanıkların ifadeleri dinlendikten ve bazı delillerin sunulması sonrasında tamamlanacağını ifade etti. El- Hac, ayrıca müvekkilinin morali ve sağlığının iyi olduğunu belirtti.

İtani’den çelişkili ifadeler

Sanatçı İtani, bazı gazetelerin sızdırdığı önceki ifadeleriyle çelişkili bir şekilde konuştu. İtani’nin bir grup üst düzey siyasi kişiyi izlemek, hayatları, yakın arkadaşlarıyla olan ilişkileri ve işleri hakkında bilgi toplamak dahil olmak üzere Lübnan’da kendisine verilen bir takım görevleri itiraf ettiği’ iddia edildi.