Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Özgür Ordu’, Deyrizor savaşını başlatmak için güney çölünü seçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) en önde gelen gruplarından biri olan Devrimci Komandolar Ordusu, Deyrizor’un DEAŞ’ın elinden kurtarılmasına yönelik büyük ölçekli bir askeri operasyon başlatmak için, Deyrizor fraksiyonlarının geçici komitesine dâhil oldu.

Gruplar savaşı başlatmak için, Tanf ile Şam’ın doğusundaki bir köy arasında bulunan çöl bölgesini seçti. Muhalifler, bölgenin tarafların devriye gezebileceği özgür bir coğrafi alan olduğunu söylüyor.

Ceyş Usud Şarkiye Medya Ofisi Sorumlusu Said el Hac Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Türkiye’de 24 grup, güney çölünde Deyrizor’u özgürleştirme harekâtını başlatmak için bir araya gelerek politik ve ahlaki destek ilan etti” açıklamasında bulundu.

Operasyonun pratik çerçevesinin yanı sıra Deyrizor’daki muhalif grupları tek bir çatı altında toplama projesi henüz gerçekleştirilmedi. Operasyon, grupların korunması için uluslararası bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Muhalif gruplar, çöl geçidinde, rejimin güçleri ve onun yanında savaşan milislerle çatışabilir.

DEAŞ’ı bölgeden sürmek ve Irak sınırındaki stratejik bölgede hâkimiyeti elde etmek için, bir yandan rejim güçleri ile müttefikleri, diğer yandan ise, Washington liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından desteklenen ÖSO grupları arasında büyük bir savaş var.

Savaştan önce muhalefet grupların birleşmiş olması gerekmesine rağmen, Ceyş Usud el Şarkiye Başkomutanı Şeyh Talas El Selam, “Deyrizor grupları arasında hiçbir entegrasyon yok. Entegrasyon ancak bütün grupların çabalarıyla mümkün olabilir. Devrimci Komandolar Ordusu, geçici komisyonun dışındaydı, ama dün akşam katıldılar” açıklamasında bulundu. El Selam, Deyrizor’un fraksiyonu olmaları sebebiyle Devrimci Komandolar Ordusu’nun komitedeki önemine dikkat çekti.

Savaş planları inceleniyor gibi görünüyor, Devrimci Komandolar Ordusu’nun Başkomutanına göre, “Komisyonun görevi; görüşleri bir araya getirmek, proje için seçilen grupları arasında uzlaşmayı sağlamak ve Deyrizor’u özgürleştirmek adına savaşı başlatmak için doğru yeri seçmek olacak” dedi.

Ceyş Usud el Şarkiye Medya Ofisi Direktörü Bedrettin Selame Al Durar Al Şamiye Haber Sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Deyrizor gruplarının geri kalanıyla birlikte hareket ediyoruz, ancak henüz bu aşamaya gelmedik. Şimdi bölgesel grupların, Geçici Koordinasyon Komitesine dâhil edilmesine karar verildi.” Selamet, Suriye çölünün güney cephesi harekata başlamak için, en iyi yer olduğuna neredeyse oybirliği ile karar verdiklerini söyledi.

ÖSO’dan 24 grup, Özgür Ordu Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Bari’nin huzurunda toplanmış ve ordunun güney cephesine katıldığına dair bir bildiri yayınlanmıştı.

Güney Humus çölünde ise, bir taraftan DEAŞ, diğer taraftan ise rejim güçleri ile savaş sürüyor. Savaşlar, Suhna’nın kuzeyinde, Tayyeba’nın güney çölü üzerinde yoğunlaşmış durumda. Suriye Gözlemevi, Rejim Güçlerinin yoğun hava saldırıları ile ilerleme kaydettiğini bildirdi.