Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Özgür Yurtsever Hareketi, Batı ile ‘mülteci’ çatışmasına girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’daki Özgür Yurtsever Hareketi, ABD Başkanı Donald Trump’ı ve Batı’yı mülteci krizi sebebiyle ülkeyi ekonomik açıdan cezalandırmakla suçladı. Özgür Yurtsever Hareketi liderlerinden eski Milletvekili Nebil Nicola, Lübnanlıların “Ülkede yerlerinden edilmiş Suriyelileri, siyasi çözüm bulana kadar kabul etme veya Suriye’deki güvenli yerlere geri dönüşlerini sağlayıp ülkelerine yardım etme” yönünde iki seçenek ortaya koyduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından desteklenen bu hareket, yerlerinden edilmiş Suriyeliler hakkında Batı ile Lübnan’ı siyasi bir çatışmaya soktu. Yaşanan bu gelişmeler en nihayetinde ekonomik duruma ve geçtiğimiz Nisan ayında Paris’te düzenlenen CEDAR konferansında onaylanan yardımlara da olumsuz yansıdı.

“Özgür Yurtsever Hareketi, bu meselede yalnız değil”

Nebil Nicola’nın ifade ettiği bu seçenekler, Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in BM’ye bağlı kuruluşlara karşı başlattığı kampanya ışığında gelişti.

Güçlü Lübnan bloğunun bir üyesi olan Milletvekili Mario Avn ise, “ABD ve Batı’nın, Lübnan’a sağladığı destek” ve “mültecilerin Suriye’ye geri dönüşüne dair kararlı duruş sergileme” konuları arasında ayrım yaptığını söyledi. Avn, “Lübnan hükümeti, bu konuyla ilgilenecektir, Özgür Yurtsever Hareketi, bu meselede yalnız değil” açıklamasında bulundu.

Batı ve BM’ye bağlı kuruluşlara yönelik Mario Avn, “Lübnan, CEDAR konferansı ve diğer konferanslar aracılığıyla ekonomik olarak bize yardımcı olan uluslararası topluma meydan okumayacak. Bazı politikacıların takındığı tavır, sahiplerinin görüşlerini ifade etmekte. Ancak ülkenin genel politikası bir bütün olarak Lübnan hükümetine aittir” dedi.

Lübnan’a Batı uyarısı

Orta Doğu Stratejik İşler Enstitüsü Müdürü ve Ekonomist Sami Nadir, Lübnan’ın Batı ile bir savaşa girmek için ekonomik ve stratejik dinamiklere sahip olmadığı konusunda uyarıda bulundu. Nadir, bu durumu “politik ve ekonomik açıdan bir intihar” olarak yorumladı.

Sami Nadir’in Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre Lübnan, mültecilerin ülkelerine geri dönüşleri bahanesiyle Batı’ya karşı bir kampanya düzenleyemez. Zira onları ülkelerine göndermenin tek yolu, Suriye’de siyasi kararlara sahip Rusya ile görüşmek. Bu çerçevede yetkili, “Geri dönüş sadece, Rusya- ABD planı kapsamında sağlanabilir. Bu sebeple Batı, bu çatışma konusunda uygun bir taraf değil” dedi.

“En büyük engel Esed ve rejimi”

Suriye tarafından herhangi bir resmi tavrın sergilenmediğine dikkati çeken Ekonomist, yaptığı açıklamada, mültecilerin ülkelerine dönüşlerini engelleyenlerin, BM görevlisi ya da Avrupa toplumu bireyi olmadığını belirtti. Nadir, aksine Suriye rejiminin yerlerinden edilenler hakkında yayınladığı 10 sayılı karar aracılığıyla mültecilerin evlerine ve ülkelerine geri dönüş umutlarının yok edildiğini vurguladı. Yetkili, “Mültecilerin geri dönüşlerinin önündeki en büyük engel, Beşşar Esed ve rejimi” diyerek, “Suriye’de güvenli bölge yok. Askeri bölgeler rejim kontrolü altında. Ülkeye geri dönen gençlerin Suriye ordusunda göreve alınmaları ya da nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bulunmaları, güvenlik nedenlerinden dolayı muhalefete yönelik bombardımanları zora sokacak” dedi.

Milletvekili ve eski bakan Muhammed Abdul Hamid Beydun ise “Bu çatışma, Suriyelilerin ülkeye geri dönüşünü istemeyen Esed’in talebi doğrultusunda yaşanmakta. Aynı şekilde İran’da İran, Irak ve Afganistan’dan gelen Şii’lerin hamlesi karşılığında Suriyeli Sünnilerin sayısını yarıya, yani 20 milyon yerine 10 milyona düşürme planı uyguluyor” ifadelerini kullandı. Milletvekili, “Sorun şu ki, Esed orduya katılacak ve güçlerinin yanında savaşacak gençleri içerisinde barındıran ailelere ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple rejim, zengin ailelerin geri dönüşleri konusunda baskı yapıyor. Avrupalılarla yaşanan sorun da bu sebepten kaynaklanıyor. Lübnan’daki iktidar sınıf, İran vesayetine hizmet etmek için çalışıyor. Bu nedenle Lübnan’ın bu konu üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerle ilgili herhangi bir problemleri yok” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, geçtiğimiz Cuma günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Avn, görüşme sırasında Merkel’e “Suriyelilerin ülkelerine dönüşüne tanık olmadan önce ölmek istemiyoruz” dedi. Merkel ise, Lübnan’ın BM dışında mültecileri ülkelerine geri gönderme yoluna sahip olduğunu belirtti.