Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan ve ABD arasındaki gerginlik devam ediyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İslamabad’ın iki ülke arasında ortak öneme sahip güvenlik konularına dair işbirliğinde bulunmamasıyla ilgili yaptığı açıklamaların ardından, Pakistan Dışişleri Bakanı dün, Pakistan’ın terörle mücadelede kendi kaynaklarına dayandığını açıkladı. Bakan, bu kapsamda son 15 yıl içerisinde kendi hazinelerinden 120 milyar dolardan fazla harcama yapıldığını ve terörle mücadele sırasında en az 62 bin Pakistanlının hayatını kaybettiğini vurguladı. Bakan, “Vatandaşlarımızın hayatını, bölgenin güvenlik ve istikrarını korumak için gerekli gerekli çabaları göstermeye hazırız.” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Neuert ise “Pakistan, Afganistan’daki Taliban ve Hakkani Örgütüne karşı sert önlemler alana kadar finans sağlamayı durduruyoruz.” açıklamasında bulundu.

Trump: Pakistan, Afganistan’da peşinde olduğumuz teröristlere güvenli sığınak sağlıyor

Trump, twitter hesabı aracılığıyla yayınladığı bir mesajda, “ABD, son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolar yardımda bulundu. Pakistan, Afganistan’da peşinde olduğumuz teröristlere güvenli sığınak sağlıyorlar. Artık bitti.” açıklamasında bulunmuştu.

Pakistan: Harcamalarımız ABD’den alınan yardımlardan çok daha fazla

Pakistan ise yaptığı açıklamalarda; “Afganistan’ı El-Kaide ve Taliban hareketlerinden kurtarma operasyonlarının başlamasından bu yana yaptıkları harcamaların ABD’den alınan yardımlardan çok daha fazla olduğunu” belirtiyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD yardımının yalnızca 14 milyar dolar olduğunu, Afganistan’daki ABD güçleri için yapılan harcamaların karşılığı olarak da 14 milyar alındığını bildirdi. Açıklama, ABD’nin İslamabad’a yönelik en az 900 milyon dolar olduğu sanılan desteğini askıya aldığını duyurmasının ardından yapıldı.

Pentagon: Pakistan’a verilecek yardım ABD’nin terörle mücadele operasyonlarında kullanacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terörle mücadele için kurulan Koalisyon Destek Fonu’ndan Pakistan’a verilmesi öngörülen payın ABD’nin terörle mücadele operasyonlarında kullanılacağını duyurdu.

Öte yandan Milli Savunma Yasası da, ABD ordusunun 2017 mali yılında 900 milyon dolara ulaşan yardımını, 2018’de 700 milyon dolara düşürdü.

Neuert: Teröre yönelik kararlı adımlar görürsek yardımları tekrar başlatırız

Neuert, Pakistan’a sağlanan yardımların iptal edilmediğini belirtirken, “Pakistan ile hala çalışıyoruz ve bize olduğu kadar Pakistan’a da tehdit teşkil eden teröristlere yönelik kararlı adımlar görürsek yardımları tekrar başlatırız.” dedi. Pakistan, Afganistan’daki Taliban ve Hakkani örgütleri gibi ülkede faaliyet gösteren terör unsurlarıyla ve silahlı gruplarla mücadeleye hazır olduğunu kanıtladığında, ikili güvenlik ilişkilerimizi yenilemek ve güçlendirmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin açıklamalarının ardından “Güvenlik yönetimi konusunda ABD yönetimi ile temas halindeyiz ve daha fazla ayrıntı bekliyoruz. Rastgele belirledikleri nihai tarihler, tek taraflı kararları ve değişen hedefleri ortak tehditlerle başa çıkmada olumsuz sonuçlar veriyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Taliban ve Hakkani gibi gruplara karşı çok emin adımlar atana kadar Pakistan’a güvenlik yardımını askıya alıyoruz.” açıklaması yapmıştı. AFP’nin Washington kaynaklı haberine göre, yetkililer, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz Eylül ayında Pakistan’ın ABD’li şirketlerden yüksek teknolojili silah almasına imkan sağlayan 255 milyon dolar değerindeki mali yardımı durdurduğunu belirtmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, DEAŞ’ın bölgede artan tehditlerinin bugün her zamankinden daha fazla işbirliği gerektirdiğini açıkladı. Ayrıca Pakistan’ın, güvenliğini tehdit eden Pakistanlı gruplara karşı şiddetli operasyonlar düzenlediğini söyledi. Ancak ABD’li yetkililer, Pakistanlı yetkilileri Afganistan’da faaliyet gösteren grupları görmezden gelmek, iki ülke arasındaki sınırlar boyunca teröristlere güvenli sığınak sağlamak ve onlarla işbirliği yapmakla suçluyor. Zira söz konusu bu gruplar, Washington tarafından desteklenen Afganistan hükümetini tehdit etmiş ve 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra bölgeye gönderilen birçok ABD askerini öldürmüştür.

Amerikalı diplomatlar: İkili ilişkilerde kriz yok

Öte yandan eski ABD Başkanı Barack Obama, güvenlikli sığınak olarak kabul edilen bölgelere insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlenmesine izin vermiş ve özel güçlerini, El-Kaide lideri Usame bin Ladin’i öldürmek üzere bölgeye göndermişti. Ancak Trump’ın saldırgan mizacı, ilk olarak geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı bir konuşmada ve yeni yılda Pakistanlı yetkilileri suçladığı bir tweet aracılığıyla ortaya çıktı. ABD tarafından yapılan açıklamanın ardından Pakistan’da küçük çaplı bir protesto gösterisi düzenlendi. Karşılıklı suçlamalara rağmen, özel meclislerde yer alan Amerikalı diplomatlar, ikili ilişkilerin kriz içinde olmadığını söylerken, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis’in yakın bir zamanda Pakistan’a ziyarette bulunacağına da dikkat çekti.