Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan, ABD ile istihbarat ve askeri ilişkilerini askıya aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, Washington’un Pakistan’a askeri yardımları kesmesinin ardından ABD ile istihbarat paylaşımı ve askeri işbirliği anlaşmalarının askıya alındığını duyurdu.

Yetkililer, Pakistan’ın Washington’la olan tüm askeri ve istihbarat işbirliğini durdurduklarını ve bundan sonra Pakistan’daki ABD güçlerine askeri ya da istihbarat bilgisi sağlamayacaklarını belirtti.

Bakan Dastgir, konu hakkında yaptığı açıklamada, Pakistan’ın bundan sonra Washington’un müttefiki olmadığını duyurdu.

Dastgir, İslamabad’daki Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde ‘Pakistan Güvenlik Ortamının Sınırları’ konulu seminere katıldı. Dastgir burada yaptığı konuşmada, ABD’nin Afganistan’daki terörle mücadeledeki başarısızlığını düzeltmek için Pakistan’ı ‘günah keçisi’ olarak kullandığını dile getirdi. Ayrıca Dastgir, Pakistan’ın, Afgan savaşını bölgede genişletmekten ve Pakistan topraklarına girmesini engellemek için ülke olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan Pakistan medyasının aktardığı haberlere göre, İslamabad’daki ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Richard Sinsler, “Pakistan ile işbirliğinin sona erdirilmesine dair herhangi bir resmi bilgi almadık ve askeri işbirliğini durdurma kararını kimse henüz bize bildirmedi” dedi.

50 yıllık işbirliği

Pakistan ve ABD arasındaki istihbarat işbirliği 50 yıldan fazla bir süredir devam ediyor. İki ülkenin istihbarat servisleri Afganistan-Sovyet savaşı sırasında yakından işbirliği içerisine girdiler.

ABD, CIA ve Pakistan istihbarat (ISI) servisi arasındaki yakın işbirliği sayesinde bölgedeki Afgan mücahitlerine silah yardımı sağladı. Bu aynı zamanda Sovyet işgali ile mücadele eden gruplar için eğitim ve istihdam konularını içeriyor.

1960’ların başında CIA keşif ekipleri, eski Sovyetler Birliği’nin faaliyetlerini araştırmak için başlangıç noktası olarak Peşaver yakınlarında küçük bir üs kurdu.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD ve Pakistan, Taliban’a karşı istihbarat değişiminde bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada asıl amaç ISI’nın ABD meslektaşlarına bu grupların çalışmaları hakkında bilgi sağlamaktı.

ABD’li yetkililer Pakistan’ın Taliban için güvenli bir liman olduğu iddialarını tekrarlamaya başlamasının ardından suçlamalar devam etti.