Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan ABD’nin yeni politikasına cevap arıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi bugün, ABD’nin Afganistan hakkındaki yeni politikasına nasıl cevap vereceklerini görüşmek üzere ordu komutanlarıyla bir araya geldi. ABD’nin yeni politikası, militanları engellemek için İslamabad’a daha fazla baskı uygulamayı içermekte.

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan’ı ‘Kaos çıkaran unsurları’ barındırmakla ve Afganistan’da ABD’nin desteklediği hükümete isyan saldırıları gerçekleştiren militan gruplarına güvenilir sığınak sağlamakla suçladı ve onlara karşı tutumunu derhal değiştirmesini istedi.

Beyaz Saray yetkilileri daha da ileri giderek Pakistan’ı diğer yaptırımların yanı sıra mali ve askeri yardımları azaltmakla tehdit etti.

Abbasi, Trump’ın yaptığı açıklamalara cevap vermedi. Fakat Dışişleri Bakanı Khawaja Asıf, “Washington Pakistan’ı ‘günah keçisi’ olarak göstermemeli” diyerek, Pakistan’ın militanları barındırdığını reddetti.

Pakistan, dış poltikasını 35 yıla yakın ülkeye hükmeden ordu belirlemekte.

Bugün Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına katılacak olan Ordu Kumandanı Qamar Javed Bajwa, ABD Büyükelçisi David Hale ile bir araya geldi. Bajwa, İslamabad’ın ABD’den parasından çok güvenini ve anlaşmayı istediğini bildirdi.

Pakistanlı yetkililer, Washington’un tavrını ülkenin militanlarla ve el- Kaide, DEAŞ ve Pakistan el- Taliban Hareketi gibi gruplarla savaştaki fedakarlıklarına saygısızlık olarak gördüklerinden rahatsızlık hissetmekteler.

Pakistan, 11 Eylül 2011’de gerçekleştirilen saldırılar sonrasında ABD’nin teröre karşı savaşına katıldıktan sonra radikallerin yaptıkları saldırılar sonucunda 70 bin kurban verdiklerini belirtiyor.

‘Trump yönetimi bize karşı ön yargılı’

Pakistan Senato Savunma Komitesi Başkanı Müşahid Huseyn, Reuters Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Trump’ın başkanlığını yaptığı ABD Yönetiminin bize karşı tamamen ön yargılı olduğunu hissediyoruz. ABD, Pakistan’a baskı uygulamakta fakat güç yetirememekte ve Pakistan’ın terörle mücadelede önemli bir rol oynadığını kabul etmemekte” dedi.

Trump ayrıca, Afganistan’ın yeniden inşasında rol oynaması için Hindistan’a seslenerek Pakistanlı yetkilileri öfkelendirdi. Yetkililer, Hindistan’ın Afganistan’da, Pakistan’dan daha büyük rol alması bölgedeki barışa tehdit oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundular.

Analistler, Pakistan’a uygulanan baskıların Çin ile daha yakın işbirliği kurmasına neden olmasından korkuyorlar.

Huseyn, “11 Eylül’den beri durumlar değişti. ABD’nin elinde bugün bölgede çok daha fazla güç bulundurmakta. Biz de dış politikamızda daha geniş bir stratejik alana ve daha çok seçeneğe sahibiz” dedi.

ABD ve Pakistan arasındaki ilişkilerde, özellikle de ABD Özel Kuvvetleri, Pakistan’a gelip el- Kaide Lideri Üsame bin Ladin’i yakalayıp öldürdükten sonra sık sık gerginlikler yaşanmaya başlandı.