Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan, Afgan Talibanı üzerindeki etkisini referans kabul etmiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistanlı yetkililer, Taliban’ı müzakere masasına çekmede etkin bir rollerine rağmen, Pakistanlı yetkililer, Taliban’ı etkilemek için oynadıkları rolü kamuoyuna duyurmak için uluslararası baskıya olumsuz karşılık veriyorlar.

Washington ve Kabil’in uyguladığı baskıya rağmen, İslamabad, Pakistan Başbakanı Şahid Hakkan Abbasi’nin Kabil ziyareti sırasında Taliban’ın politikalarını etkilemedeki rolü konusunda sessiz kaldı.

Pakistan Başbakanı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah ile yaptığı görüşmeler sırasında Afgan Taliban’ını müzakere masasına getirme meselesini de tartıştı.

Kabil’deki resmi müzakerelerin sonunda, Pakistan Başbakanı Afganistan Cumhurbaşkanı’na Taliban’la görüşmek, Afgan hükümetinin çağrılarına cevap vermek ve mümkün olan en kısa zamanda barış görüşmelerine katılmak için ortak bir çağrıda bulundu.

Ancak, Pakistan Başbakanı Ofisi tarafından Afganistan Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmelerde yayınlanan basın bildirisi, Afganistan hükümetinin temsilcileriyle Pakistan’ın Taliban’ı müzakere masasına getirme rolünden hiç söz etmedi.

Geçmişte Pakistan, Taliban unsurları ile Pakistan içindeki Afgan hükümeti temsilcileri arasında görüşmelere ev sahipliği yaptı ancak bu görüşmeler kayda değer bir sonuç vermedi.