Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan- Afganistan ayrım duvarında sona yaklaşılıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan- Afganistan sınırı arasında örülen duvarın inşasında sona yaklaşılıyor. Duvarın inşa gerekçesi olarak, iki ülke arasındaki sınır boyunca militan ve teröristlerin sızmasına engel olmak gösteriliyor. Pakistan, Washington’un radikal militanları avlamak için ülke liderliğine baskılarını arttırmasının ardından geçtiğimiz Mart ayında duvarın inşasına başlamıştı. Bu bağlamda üst düzey bir yetkili, “Pakistan, ülkeyi Afganistan’dan ayıran uzun hat boyunca dikenli tellerin inşasına başladı. Bununla geçişleri düzenlemeyi ve teröristlerin sızmasını engellemeyi planlıyor” dedi. Yetkili, dikenli tellerin Hayber-Pahtunhva ve Belucistan bölgelerinde örüleceğini söyledi.

Birinci aşamada 43 askeri karakol ve gözetleme kulesi, ikinci aşamada ise 63 askeri karakol oluşturuldu. Aynı şekilde 2019 yılında tamamlanması planlanan ayrım duvarının ikinci aşaması olan 338 askeri karakolun inşası için de hazırlıklar devam ediyor.

Öte yandan bir güvenlik kaynağı, yerel halkın bir kısmının, Pakistan’da başka bir bölgeye nakledileceğini duyurdu.

Bacra’dan sınır güvenliğini artırın talimatı

Pakistan’da üst düzey bir askeri yetkili, Pakistan Genelkurmay Başkanı General Kamer Cevad Bacra tarafından verilen talimatlara göre tüm Pakistan- Afganistan sınırının güvenlik durumunu güçlendirme amaçlı çeşitli önlemler alındığını kaydetti.

Pakistan ordusu ve sınır muhafızları, kamera takibini arttırmak ve savunma kabiliyetini geliştirmek için yeni kaleler ve sınır noktaları kuruyor. Bu bağlamda Pakistan- Afganistan sınırını güvence altına almanın, her iki ülke açısından da fayda sağlayan bir eylem olacağı belirtildi. Zira sınır hattı mekanizmalarından oluşturulacak koordinasyon barış ve istikrarın sağlanması için gerekli bir adım. Çitin inşası ise, teröristlerin ülkeye sızmasını engelleme amacıyla Pakistan tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan yeni sınır mekanizmasının bir parçası.

Kabil – İslamabad arasında Taliban gerginliği

Pakistan ise, Taliban militanlarının Afganistan topraklarında operasyon sürdürdüklerini ve geçtiğimiz yıl ülkede bir dizi saldırı düzenlediğini kaydetti. Ayrıca Afganistan’a “radikal unsurların sığınaklarını” yok etme çağrısı yaptı.

Diğer taraftan Kabil ise, İslamabad’ı Afganistan hükümetiyle savaşan Taliban liderlerini barındırmakla suçladı.

Milis güçler ve kabile liderleri arasında toplantı

Kaynaklardan yapılan açıklamaya göre, sınır boyunca Belucistan’da yer alan Şaman bölgesinde milis güçler ve kabile liderleri arasında toplantı yapıldı. Toplantıda, Şaman sınır çiti konusu ele alındı.

Vizesiz geçişe izin yok

Bu mekanizmanın yanı sıra Pakistan, Afganistan ile ana geçiş noktaları üzerinden pasaport veya vizesiz geçiş işlemlerine izin vermeyeceğini duyurdu.

Sınır kapısının inşasını engellemek istiyorlar

Afgan güvenlik güçlerinin yeni sınır kapsının inşasını önlemek amacıyla sınır karakoluna ateş açması sonrasında Torkham sınır kapısı geçtiğimiz Nisan ayında geçişlere kapatılmıştı.