Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan-Afganistan sınırında bombalı saldırı: 9 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistanlı yetkililer, çarşamba günü Afganistan sınırındaki Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinde askeri konvoya bombalı saldırı yapıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeybatısındaki meydana gelen saldırının bir motosiklete yerleştirilen bombanın uzaktan kumanda ile patlatılmasıyla gerçekleştirildiği kaydedildi. Patlama sonucu 9 askerin öldüğü bildirildi.

Peştun kabilelerinin yaşadığı bölgeden sorumlu Pakistan Ordu Sözcüsü, patlamanın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadığını duyurdu.

Kuzey Veziristan, uzun süredir Pakistan’daki Taliban ve el-Kaide militanlarının kalesi konumunda. Ordu, 2014 yılının ortalarında bölgede geniş çaplı bir askeri operasyon başlattı. Operasyonla birlikte terör eylemleri kısa süreliğine de olsa kesilmesine rağmen militanlar kısa süre önce saldırılarına yeniden başladı. Teröristler, aralıklarla büyük çaplı saldırılarına devam etti.

Üç Taliban intihar bombacısı, cuma günü Peşaver şehrindeki bir üniversiteye saldırıda bulundu. Saldırı sonucu sekiz öğrenci ve bir bekçi öldü. Olaydan bir hafta önce de Peşaver’de düzenlenen bir diğer intihar saldırısında üst düzey bir polis memuru öldürülmüştü.

Salı günü düzenlenen bir diğer saldırıda da Taliban militanları, ülkenin kuzeybatısında kendilerine muhalefet eden bir ile hükümet yanlısı 5 kişiyi öldürmüştü.

Afganistan’dan salı günü yapılan açıklamada, NATO önderliğindeki istihbarat birimleri ile Afgan kuvvetlerinin düzenlediği ortak operasyonda aralarında el- Kaide’nin önde gelen isimlerinin de olduğu 80 teröristin öldürüldüğü duyuruldu. Ayrıca, Gazne, Zabul ve Paktiya eyaletlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 27 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Afgan medya kaynaklarından dün gelen bilgilere göre de Afganistan’ın doğusundaki bölgelere insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıda 24 DEAŞ militanın öldürüldüğü kaydedildi.