Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Başbakanı İmran Han’dan Hindistan’a diyalog çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İki nükleer ülke, Pakistan ile Hindistan arasındaki barış görüşmelerinin askıya alınmasının üzerinden 10 yıl geçti. Pakistan’ın yeni Başbakanı İmran Han halihazırda Hindistan ile diyalogu canlandırmanın yollarını arıyor. Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamaya göre Han, Hintli mevkidaşı Narendra Modi’nin bu ayın başlarında yaptığı konuşmaya karşılık olarak bir çağrıda bulundu. Söz konusu çağrı, iki devlet arasında hedeflenen iletişimin devamlılığının sağlanmasına yönelik bir adım olarak kayıtlara geçti. Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal Twitter üzerinden yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Başbakan Han, Başbakan Modi’ye olumlu bir karşılık verdi. Diyalog yoluyla tüm meseleleri çözüme kavuşturalım. Hindistan’dan resmi bir yanıt bekliyoruz.”

Pakistanlı Geo TV kanalının aktardığına göre Han, bu ayın sonlarında New York’ta düzenlenecek olan BM Genel Kurul toplantıları sırasında iki devletin üst düzey yetkilileri için de bir toplantı çağrısı yaptı. Han, Modi’ye iki ülkenin dışişleri bakanlarının ilişkilerdeki aksamayı gidermeye çalışmak üzere bir araya gelmesi önerisinde bulundu.
Hindistan Dışişleri Bakanlığı da iki ülke dışişleri bakanlarının New York’ta bir toplantı düzenlemesine onay verdi. Söz konusu toplantı uzun bir sürenin ardından bu düzeyde yapılan ilk görüşmeye sahne olacak. Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raviş Kumar, Yeni Delhi’nin Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ın Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile bir araya gelmesini onayladığını açıkladı. Kumar açıklamasında “Bu yalnızca bir toplantı, diyalog başlangıcı değil. Bir görüşme talebinde bulundular, biz de kabul ettik” dedi.

Yeni Delhi yönetimi, iki komşu ülke arasındaki görüşmelerin tam kapsamlı olarak başlaması noktasında beklentileri düşük tutmayı tercih ediyor. Söz konusu ilişkiler, Pakistan’daki silahlı gruplarındüzenlediği ve 166 kişinin öldüğü 2008’deki Mumbai saldırılarından bu yana ciddi anlamda askıya alınmış durumda. Pakistan, Keşmir de dahil olmak üzere Hindistan’daki saldırıları desteklediği ve teşvik ettiği yönündeki suçlamaları reddediyor. Bunların silahlı grupların kendi güvenlikleri adına yapmış oldukları bir eylem olduğunu savunuyor.

İki ülkenin birbirlerine karşı üç savaşa girdikleri biliniyor. Keşmir bölgesi konusundaki çekişme de halen devam ediyor. Keşmir’e yönelik sınır ötesi çatışmalarda yüzlerce asker ve sivil ölümle yüz yüze. Modi hükümeti, Pakistan’ın kendi topraklarından başlamak üzere Hindistan muhalifi fanatik İslamcı gruplara karşı harekete geçmesi konusunda ısrar ediyor. Keşmir ve diğer sorunlara ilişkin uzun süredir devam eden anlaşmazlıkları çözmek üzere yapılacak barış görüşmelerinin ancak bu adımdan sonra başlayabileceğinin altını çiziyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Pakistan Genelkurmay Başkanı Generel Kamer Cavid Bacva’ya yaptığı açıklamada Çin’in Pakistan ile olan ilişkilerine büyük bir önem verdiği belirtildi. Açıklama, Pakistanlı bir Bakan’ın Çin İpek Yolu girişimi konusunda endişelerini dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi.

General Bacva, Han Hükümeti’nin iktidara gelmesinden bu yana Pakistan’ın müttefiki olan Çin’i ziyaret eden en üst düzey yetkili konumunda. Söz konusu ziyaretten bir hafta önce de Çin’in en üst düzey diplomatı İslamabad’ı ziyaret etmişti.

Pakistan, Çin ile ilişkilerini ABD ile yaşanan gerilmin ardından sıkılaştırdı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bacva’nın Pekin ziyareti, Pakistan Ticaret Bakanı Abdurrezzak Davud’un yapmış olduğu yorumların Çin’de uyandırabileceği endişeyi bastırma amacı taşıyor. Bakan, söz konusu açıklamalarında Çin-Pakistan ekonomi koridoruna ilişkin projelerin bir yıllığına askıya alınmasını önermişti. Bu koridor, Çin’in eski İpek Yolu’nu canlandırma kapsamında başlattığı Kemer ve Yol girişiminin Pakistan ayağını temsil ediyor. Çin’in yeni resmi haber ajansı Şinhuanet, dün Çin Devlet Başkanı’nın Bacva ile gerçekleşen toplantısında, “İki ülkeyi bir araya getiren şey, sağlam bir dostluktur” ifadelerini kullandığını aktardı. Ajansa göre Çin Devlet Başkanı “Pekin, Çin-Pakistan ilişkilerine daima büyük önem vermiştir” dedi.

Çin Devlet Başkanı, Kemer ve Yol girişimi ile Çin-Pakistan ekonomi koridorunun inşa edilmesi için sunmuş olduğu güvenlik teminatından ve desteğinden ötürü Pakistan’a övgüde bulundu. Çin Devlet Başkanı konuya dair yaptığı açıklamada “Çoktandır karşılıklı büyük bir güven ve somut ilerlemeler söz konusu. Çin-Pakistan ekonomi koridoru başarı ile tamamlanacak ve iki ülke halkı için de olumlu gelişmeler sağlayacak” ifadelerini kullandı. Pekin daha önce Kemer ve Yol projesi ile bağlantılı olarak Pakistan’a altyapı için 60 milyar dolar yatırım yapma sözü vermişti.