Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’ı kibirlilikle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarkul Avsat/İslamabad

Yeni Pakistan Başbakanı İmran Han, yaptğı açıklamada iki ülke dışişleri bakanı arasındaki görüşmeyi iptal eden Hindistan’ı kınadı.

Yeni Delhi’nin kendisini “kötü gündem” sahibi olmakla suçlamasının ardından yaptığı açıklamasında İmran Han, Hindistan’ın kararını “kibirlilik” olarak niteledi.

Gelecek hafta BM Genel Kurul toplantısına katılacak olan İslamabad’ın Hindistan-Pakistan Dışişleri Bakanları toplantısının zamanında düzenleneceğini açıklamasını yapmasından bir gün sonra Yeni Delhi’nin görüşmeyi iptal kararı ilişkileri gerdi.

Pakistan’ı toplantının iptal edilmesinden sorumlu tutan Hindistan Dışişleri Bakanlığı, son zamanlarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle toplantının iptal edildiği açıklamasını yaptı. Bakanlık, İmran Han’ın “gerçek yüzünü” ve “kötü bir gündeme” sahip olduğunu keşfettiğini belirtti. İmran Han ise bu suçlamalara sosyal medya hesabından karşılık verdi.

Pakistan Başbakanı İmran Han Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın barış müzakerelerine dönme çağrısına verdiği olumsuz yanıt ve kibirliliğinden duyduğu hayal kırıklığını” ifade etti. Başbakan “Hayatı boyunca üst düzey mevkilerde yer alan küçük adamlarla çok karşılaştığını ve bu gibi kişilerin olaylara daha geniş bir perspektiften bakmalarını sağlayacak bir bakışa sahip olmadıklarını gördüğünü de” ifadelerine ekledi.

Yeni Delhi: Pakistan terörizme destek veriyor

Yeni Delhi ise güvenlik güçlerinin Pakistan kökenli gruplar tarafından acımasızca öldürülmesi, İslamabad’ın yakın bir zamanda Hindistan’ın iddialarına göre “terörü ve teröristleri yücelten “posta pullarını piyasaya sürmesi nedeniyle görüşmeleri iptal ettiğini” deklare etti. Ama Hindistan açıklamasında, hangi öldürülme olayına işaret ettiğini tam olarak belirtmedi. Bilindiği gibi bu hafta içerisinde çekişmeli Keşmir bölgesinde Hindistanlı bir sınır koruma görevlisi öldürülerek cesedi parçalanmıştı. Yine Cuma günü, Keşmir’in Hindistan tarafında daha önce kaçırılan 3 polisin cesedi bulunmuştu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Pakistan yakın bir zamanda, üzerinde 8 Temmuz 2016 yılında Hindistan güvenlik güçleri tarafından öldürülen isyancıların lideri Burhan Wani’nin fotoğrafının yer aldığı posta pullarını piyasaya sürmüştü. Wani’nin ölümünü onlarca kişinin ölümüne neden olan şiddetli ve kanlı bir şiddet dalgası takip etmişti. Bu nedenle geçen yıl, geçtiğimiz on yıl boyunca bölgenin yaşadığı en kanlı yıl olarak nitelenmişti.

Hindistan, Pakistan’ı sürekli Himalaya Dağları’nda yer alan çekişmeli bölge Keşmir’deki isyancı grupları silahlandırmakla suçluyor. Cuma günü yaptığı açıklamada Pakistan Dışişleri Bakanlığı ülkesinin son öldürme olayları ile hiçbir ilgisi olmadığını belirterek Hindistan’ı hakkında kötü propaganda yapmakla suçladı.

BM Genel Kurul toplantılarına katılacak olan Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ve mevkidaşı Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi arasında Perşembe günü New York’ta bir görüşme düzenlenmesi kesinleşmişti. Bu görüşme kararı, İmran Han’ın Hint mevkidaşı Narendra Modi’ye yönelttiği, iki düşman ve nükleer silah sahibi komşu ülke arasında barış görüşmelerine dönülmesi çağrısının ardından alınmıştı.