Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Başbakanı’ndan ABD yardımlarına yönelik yeni strateji çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington ve İslamabad arasındaki gerginlik ve karşılıklı suçlamalar, son iki gündür devam ediyor. Pakistanlı siyasi ve askeri liderler, Trump’ın Pakistan’a yönelik suçlamalarının sebepsiz olduğunu savundu. Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve mevcut Başbakan Şahid Hakan Abbasi, ülkelerinin Beyaz Saray’ın durduracağını söylediği ABD yardımlarına dayanan politikalarını sonlandırmak üzere bir strateji geliştirme çağrısı yaptı. Pakistan’da yayın yapan “Geo” kanalının yayınladığı bir habere göre, yolsuzluk soruşturmalarıyla görevden alınan eski Başbakan, Trump’ın Pakistan’a yönelik yayınladığı tweete yanıt olarak, “Trump, seçilmiş Pakistan hükümetinin terörle mücadele operasyonu düzenlediğini bilmelidir. 11 Eylül olayları sonrasında Pakistan büyük bedeller ödedi” dedi. Pakistan’ın terörle savaşta en büyük kayıpları veren devlet olduğunu söyleyen eski Başbakan, terörle mücadele kapsamında verileb destek fonunun “yardım” olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi.

ABD’den Pakistan’a son 15 yılda 33 milyar dolar yardım

Trump, geçtiğimiz Salı günü Twitter hesabı aracılığıyla yayınladığı bir mesajda “ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Onlar ise bize yalan ve aldatmaca dışında bir şey vermedi, liderlerimizi aptal yerine koydu. Afganistan’da peşinde olduğumuz teröristlere güvenli bölge sağlıyorlar. Artık yok” ifadelerine yer vermişti.

“Bu dikenler ABD’nin eseri”

İçişleri Bakanı İhsan İkbal, ABD’nin bu günlerde hoşlanmadığı radikalizmin, 1970-80’li yıllarda ABD yüzünden Afganistan’a girdiğini açıkladı.

İkbal, “ABD’ye bu dikenlerin kendi ürünleri olduğunu hatırlatmak isterim.” şeklinde konuştu. Ölen polis memurları için İslamabad’da düzenlenen bir törende konuşma yapan İkbal, “Savaşı kazanmak için kullanılan radikalizm tohumları biranda meyve vermez. Aksine bu tohum, terörizm ve aşırıcılık üretir. Pakistan hala bölgede ABD tarafından ekilen tohumların bedelini ödüyor. Biz, onurlu bir milletiz. Kimse de şerefimizi çiğneme hakkına sahip değildir” açıklamasında bulundu.

255 milyon dolarlık yardım durdurulacak

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, İslamabad hükümetini senelerdir ABD’ye karşı ikili oynamakla suçladı. Haley, düzenlenen bir basın toplantısında ülkesinin Pakistan’a verilecek olan 255 milyon dolarlık yardımı durduracağını kaydetti.

Son iki gündür devam eden spekülasyonlar, ABD’nin İslamabad’a yaptığı dış yardımların bir bölümünü dondurma niyeti taşıdığını doğruladı.

“Birliklerimize saldıran teröristler Pakistan’da barındırılıyor”

Haley, konuşmalarını şöyle sürdürdü; “Pakistan, zaman zaman bizimle çalışıyor, fakat diğer taraftan Afganistan’daki birliklerimize saldıran teröristleri de ülkede barındırıyor. Bu oyun yönetim tarafından kabul edilemez.”

Haley’in bu açıklamaları, ABD Başkanı Trump’ın, Pakistan’ı yalan söylemek ve aldatmakla suçlamasından bir gün sonra geldi.

Aynı şekilde Beyaz Saray’ın terörle mücadele konusunda Pakistan’dan çok daha fazla iş birliği beklediğini söyleyen Haley, ABD Başkanının Pakistan’dan terör örgütleri için sağlanan tüm kaynakları durdurmasını talep ettiğini vurguladı.

ABD’nin Pakistan’a yönelik suçlamaları adaletsizlik

Pakistan BM Daimi Temsilcisi Maleeha Lodhi, ülkesinin teröre karşı uluslararası mücadelede en büyük katkıyı sağladığını belirtirken, ABD’nin Pakistan’a yönelik suçlamalarının adaletsizlik olduğunu vurguladı. Lodhi ayrıca, ülkesinin terörle mücadele konusundaki işbirliğinin, dış yardıma değil ulusal ilke ve çıkarlara dayalı olduğunu kaydetti.