Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Cumhurbaşkanı: Riyad ve İslamabad arasındaki savunma ilişkileri daima sürecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Pakistan ve Suudi Arabistan arasındaki savunma ilişkilerinin daima süreceğini vurguladı.

İslamabad ile Riyad ilişkilerinden övgüyle bahseden Cumhurbaşkanı Hüseyin, Suudi Arabistan’ın tüm sıkıntılı ve zor zamanlarında Pakistan’ın yanında yer aldığına işaret etti.

Hüseyin, Suudi Arabistan’ın Pakistan halkına sağladığı insani yardımlar ve ekonomik krizde onunla yanında yer almasının yanı sıra dört yıldır Pakistan’a petrol desteği sağladığını belirtti.

Pakistan’a yaptığı ziyaretin bir parçası olarak Cumhurbaşkanı ile görüşen Kabe İmamı Şeyh Salih et-Talib’i İslamabad’daki başkanlık sarayında ağırlayan Pakistan Cumhurbaşkanı, iki ülkenin, dini ve mezhepsel bağlara dayanan bir kardeşliğe, köklü ve ortak kültürel değerlere dayanan dostluk ilişkileri ve dostluk bağları ile bir birine bağlı olduğunu, özellikle bölgesel, politik, ekonomik ve diğer önemli konularda aynı görüşe sahip olmanın keyfini yaşadıklarının altını çizdi.

Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki Suudi Arabistan’ın Kabe’nin bakımı, hacılara sağladığı mükemmel hizmet için çabalarına övgüde bulunan Cumhurbaşkanı Hüseyin, Suudi Arabistan’ın bölgenin güvenliği ve istikrarı desteklemesinin yanı sıra Müslüman dünyasının endişelerine karşı oynadığı olumlu rolü takdir etti.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin, Suudi Arabistan’ın egemenliğini savunmaya daima hazır olduğunu ve Suudi Arabistan’da yaşayan Pakistanlıların, güvenliklerini savunmak için hayatlarını feda etmekten çekinmeyeceklerini vurgulayan Pakistan Cumhurbaşkanı, Pakistan’ın Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri subayları ve üyelerine eğitim vermesi konusunda duyduğu gururu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Hüseyin ayrıca, din adamlarına, İslam’ın imajını düzeltmek ve İslâm’a atfedilen yanlış kavramlara karşı çıkmak için Suudi Arabistan ve Pakistan arasında ihtiyaç duyulan ortak çalışmalar yapılması çağrısında bulundu. İslam ülkelerinin, terör ve radikal düşünceyi yenilgiye uğratmak için birleşmesi gerektirdiğini sözlerine ekleyen Hüseyin, savaş ve terörizmden etkilenen İslam ülkelerini korumak için kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.