Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Genelkurmay Başkanı: Ordunun gösterilere karıştığı ispat edilirse istifa ederim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva, geçtiğimiz ay, başkent İslamabad’da bir dini grup tarafından düzenlenen ve 20 günden uzun bir süre kentte trafiği felç olmasına sebep olan aşırılık yanlısı gösterilere, ordunun karıştığı kanıtlanırsa istifa edeceğini söyledi.

Pakistan Genelkurmay Başkanı, iktidardaki Pakistan Halk Partisi (PPP) Milletvekili Müşahidullah Han’ın geçtiğimiz salı günü parlamento oturumunda, “İslamabad’daki protestoculara yirmi gün kim beslendi?” diyerek gündeme getirdiği soruya yanıt olarak bu açıklamada bulundu.

Pakistan ‘Lebbeyk Ya Resulallah Hareketi’ tarafından düzenlenen gösteri, seçim yasasındaki değişiklikle ilgili başlatılan soruşturmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını ve Adalet Bakanı Zahid Hamid’in istifasını talep ediyordu. Orgeneral Bacva ise, İslamabad’daki gösteriye askeriyeden bir katılım olduğunun kanıtlanması halinde istifa edeceğini belirtti.

Meclisteki, bölgesel ve iç güvenlik durumlarının yanı sıra Pakistan hükümetinin terörle ve silahlı gruplarla mücadele çabaları üzerine gerçekleştirilen gizli oturuma, Orduya bağlı Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Korgeneral Navid Muhtar ile birlikte katılan Genelkurmay Başkanı, yaptığı açıklamada, Afganistan’daki değişikliklerin göz ardı edilemeyeceğini belirterek, “Pakistan-Afganistan sınırını korumak açısından sınır kontrolü kritik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Pakistan 5 yıl önce, sınır ötesi saldırıların önlenmesi için Pakistan-Afganistan sınırına binden fazla asker konuşlandırdı. Ayrıca Pakistan güvenlik güçleri, topraklarına yapılan terörist saldırıların çoğunun Afganistan tarafından geldiğini düşünüyor.

Meclisteki oturumda Pakistan Askeri Operasyonlar Direktörü General Sahir Şamşad Miraz da geçtiğimiz Şubat ayında güvenlik güçleri tarafından başlatılan, ‘Yolsuzluğun engellenmesi’ operasyonları hakkında bir konuşma yaptı.

Yüksek rütbeli ordu mensupları, iç güvenlik meseleleri hakkında parlamento önünde nadiren konuşurlar. Ancak söz konusu meselelerin görüşülmesi için milletvekilleri Genelkurmay Başkanı Bacva’yı parlamentoya davet etti. Askerlerin katıldığı oturuma, gazeteciler alınmazken, milletvekilleri dışında kimse katılamadı.

Parlamentodaki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Askeri Operasyonlar Direktörü, oturumda, Pencap’ta 7 büyük operasyon başta olmak üzere toplam 13 bin 11 askeri operasyon yapıldığını ve Belucistan eyaletinde 29 önemli operasyonun yanı sıra bin 410 askeri operasyon düzenlendiğini belirtti.

Bin 800 askeri harekatın istihbarata dayalı olarak gerçekleştirildiğini aktaran General Miraz, 4 bin 983 operasyon hakkındaki tahkikatın tamamlandığını ve ordunun operasyonlarda 19 bin 993 parça silah ele geçirdiğini söyledi.