Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan heyeti, Afganistan ile gerilimi düşürmek için Kabil’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Dış İlişkiler Sorumlusu Temhina Canco’nun başkanlığında aralarında Askeri Operasyonlar Genel Müdürü Major General Şamşad Mirza’nın da bulunduğu üst düzey sivil ve askeri yetkililerden oluşan diplomatik bir heyetin, Afganistan ile gerilimleri azaltma etrafında müzakereler yürütmek üzere Kabil’e ulaştığı bildirildi.

Topraklarında terör unsurları barındırdığı şeklinde karşılıklı suçlamalarda bulunan iki ülke arasında son zamanlarda gergin ilişkiler yaşanıyor. Pakistan heyeti, Kabil’de barış ve koordineli çalışma için belirlenen yol haritasını konuşmak ve başta Taliban hareketinin Afganistan hükümeti ile doğrudan barış görüşmelerine başlamaya ikna edilmesi ve Pakistan hükümetinin bu konuda arabulucu olma teklifi olmak üzere bir dizi ikili mesele hakkında müzakere yürütecek.

Taliban ve hükümet yetkilileri, Ocak ayında İslamabad’da görüşmüştü

Taliban hareketi ve Afgan hükümeti yetkilileri arasında, geçtiğimiz Ocak ayında, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da istişare toplantıları düzenlenmişti. Pakistan hükümeti, müzakerelere ilişkin Afgan devlet yetkilileri ve ABD’li diplomatlara bilgi vermişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından, konuya ilişkin yapılan açıklamada, Kabil’e ziyaret gerçekleştiren diplomatik heyetin ardından Başbakan Şahid Hakan Abbasi’nin de 6 Nisan günü Kabil’e bir ziyaret gerçekleştireceği bilgisi verildi.

17-18 Mart tarihlerinde Kabil’e bir ziyaret gerçekleştiren Pakistan Ulusal Güvenlik Müsteşarı Emekli General Nasır Canco, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Başbakan Abdullah Abdullah ile iki ayrı görüşme gerçekleştirmişti.

6 Nisan günü Kabil’i ziyaret edecek olan Pakistan Başbakanı Abbasi’nin de Afganistan Devlet Başkanı Gani ve Başbakan Abdullah ile görüşerek iki ülke arasındaki müzakereleri ele alması bekleniyor. Gani, birçok konuşmasında, 2001 yılından beri süren Taliban saldırılarını kastederek, Pakistan’ın, Afganistan’a karşı üstü örtülü bir savaş yürüttüğünü iddia etmişti. İki ülke arasındaki müzakerelerin Kabil-İslamabad arasındaki gerilimi düşürmesini hedefliyor.

Nimetullah Hemderd: Pakistan hükümeti uluslararası toplumun taleplerini daha fazla gözardı edemez
Şarku’l Avsat Kabil muhabiri, Afganistan ve Pakistan arasındaki müzakerelere dair bilgi almak için Siyasi Analist ve Radikal Örgütler Uzmanı Nimetullah Hemderd ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Hemderd, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, şu değerlendirmeyi yaptı;

“Son zamanlarda, bölgede önemli siyasi ve güvenlik gelişmeleri yaşanırken ABD yönetimi, Taliban ve Hakkani grubu gibi örgütlere destek vermekle suçladığı Pakistan hükümetine baskılarını artırıyor. İslamabad’ın, Afganistan ve Hindistan’a karşı politikalarını uygulamak için silahlı grupları kullanma şeklinde süregelen yönetimini sürdürmesi artık mümkün gözükmüyor. Abbasi’nin Kabil ziyaretinin her iki taraf için de büyük önem taşıdığı kanaatindeyim. İki taraf arasında ciddi müzakereler var ve bu müzakereler, bölge için olumlu sonuçlar doğuracaktır.”

Pakistan hükümetinin uluslararası toplum tarafından yöneltilen taleplere daha fazla kayıtsız kalmasının imkansız olduğunu dile getiren Hemderd, uluslararası toplumun Pakistan’dan beklentilerinin terör gruplarını desteklemeye son vermesi, Afganistan’daki yıkıcı savaşın sona erdirilmesi için Taliban ve Hakkani gibi örgütleri ateşkese ve müzakere masasına dönmeye ikna etmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Kandahar’da medreseye hava saldırısı: 300 ölü

Öte yandan, Afganistan’ın Kandahar eyaletinden gelen son bilgilere göre, Afgan ordusuna ait bir savaş uçağı, bölgenin Deşti Arteşi kentinde bulunan bir medreseye yönelik düzenlediği bombardımanda, aralarında bazı Taliban liderlerinin de bulunduğu 300 kişi öldü. Gelen bilgilere göre, Afgan hava kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırı, medresede düzenlenen bir icazet töreni sırasında meydana gelirken, ölenlerin büyük çoğunluğu sivillerden oluştu.

Afgan ordusu tarafından konuya dair herhangi bir açıklama gelmezken, Kandahar Valisi Cavid Faysal, konuya dair yaptığı açıklamada, üst düzey Taliban yetkililerinin medresede gizli bir toplantı düzenlediğini ve saldırının Taliban liderlerini hedef aldığını belirterek, saldırı sonucunda onlarca Taliban üyesinin öldürüldüğünü söyledi.

Afganistan Seçim Kurulu ise yaklaşık üç yıldır ertelenen Belediye ve Parlamento seçimlerinin Ekim ayında düzenleneceğini açıkladı. Seçim Kurulu’nun açıklamasına rağmen birçok Afgan, hükümetin ülkenin her yerinde güvenli bir seçim süreci yürütebileceği noktasında şüpheli.