Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan İçişleri Bakanı’na düzenlenen suikast girişiminin perde arkası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Dışişleri Bakanı Ahsan İkbal’e suikast girişiminde bulunan 21 yaşındaki Ubeyd Hüseyin’in ‘dine küfür yasaları’nı destekleyen radikal dini bir gruba bağlı olduğunu açıkladı.

Pakistanlı yetkililer, İçişleri Bakanı Ahsan İkbal’e, memleketi Naroval’da katıldığı mitingde silahlı saldırı düzenleyen zanlı, sorguda ‘Lebbeyk Ya Resulallah Hareketi’ ile bağı bulunduğunu söylediğini belirtti.

Pencap Hükümet Sözcüsü Malik Ahmed, İkbal’in iki operasyon geçirdiğini ve şimdi Lahore’da hastanede ve iyi durumda olduğunu söyledi.

Pencap Polis yetkilisi İmran Kishvar, “Saldırgan dine küfür davası nedeniyle ateş ettiğini itiraf etti” şeklinde konuştu. Polisin yaptığı açıklamaya göre saldırgan bakanı önce sol kolundan ardından da baldırından vurdu. Saldırganın 21 yaşındaki Ubeyd Hüseyin olduğu ve üzerinde silahla yakalandığı bildirildi.

‘Dine Küfür Yasası’ Pakistan’da siyasi ve insanların duygularını harekete geçiren bir mesele. Son bir yıl içerisinde Lebbeyk hareketinin kurulmasıyla bu tarz olaylar artış gösterdi.

Parti, dine küfredenlere yaptırım uygulamak üzerine dayalı bir seçim kampanyasından güç alıyor.

Hareketin birçok destekçisi Pakistan Müslüman Birliği-Nawaz Partisi’nin (PML-N) dine küfür yasasını hafifletmek istediğini iddia ediyor. PML-N ise bu iddiaları defalarca reddetti. Onlarca kişilik idam listeleri bulunsa da son on yıldır bu nedenle hiç kimse idam edilmedi.

Pakistan’da ‘Dine Küfür Yasası’ yazı, söz veya resimle, İslam’a ve Peygamberine doğrudan ya da dolaylı olarak hakaret ettiğine hükmedilen kişinin cezalandırılmasını içeriyor.