Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan Mahkemesi, terör şüphelisi Said’in ev hapsi cezasını bozdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Yüksek Mahkemesi, ABD ve Hindistan tarafından terör listesinde bulunan, Pakistan Davet Cemaati lideri Hafız Muhammed Said’e yerel mahkeme tarafından verilen ev hapsi cezasını bozdu.

Hindistan hükümeti tarafından dünyanın en tehlikeli 50 teröristi olarak tanımlanan Said, Pakistan merkezli Davet Cemaati ve silahlı kolu Leşkeri Tayyibe örgütünün kurucusu olarak biliniyor. Said, Hindistan’da terör faaliyetlerinden sorumlu tutulması nedeniyle Hindistan tarafından açıklanan dünyanın en tehlikeli teröristleri listesinde birinci sırada yer alıyor. ABD ise Said’in yakalanmasına katkı sağlayacak ihbarlara 10 milyon dolara varan ödüller belirlemişti.

Said hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılmasının Pakistan hükümeti ile bölgesel ve uluslararası güçler arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine sebep olacağı tahmin ediliyor. Hükümet’e bağlı avukatların mahkemede bu gerekçeyi açıklamasına rağmen mahkeme, Said hakkındaki ev hapsi kararını bozdu.

Hindistan hükümeti, Said’i Mumbay kentinde 10 silahlı militan tarafından 7 ayrı noktada düzenlenen ve 166 kişinin öldüğü saldırılar ile kentteki Tac Mahal Otel’de yaşanan rehine olayının sorumlularından biri olarak gösteriyor. Hükümet, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Saldırganlardan biri olan Ebu Hamza kod adlı teröristin ifadeleri saldırıda İslamabad’ın da parmağı olduğuna işaret ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Lahor Mahkemesi, önceki gün, Said hakkında verilen ev hapsinin kaldırılması kararına yapılan itiraz başvurularını reddederken, Pakistan hükümeti, Said’in ev hapsinin uzatılmasını talep etti.

Yüksek Mahkemeler, Pakistan’da Leşkeri Tayyibe davasının, uluslararası yasalar çerçevesinde çözülmesinin önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Said, 2009 yılında, dönemin iktidar partisi Pakistan Halk Partisi Hükümeti’nin tutuklanması için yaptığı girişimin, Lahor Yüksek Mahkemesi tarafından engellenmesinden bu yana serbest dolaşıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2008 yılında, Davet Cemaati’nin El Kaide ve Taliban ile işbirliği içinde olduğunu açıklamasından 2 hafta sonra Pakistan güvenlik güçleri, Said’i gözaltına almıştı. Pakistan Yüksek Mahkemesi ise, 6 Haziran günü, Pakistan Federal Hükümeti ve Pencap Eyalet Hükümeti’nin Said’in ev hapsinin sürdürülmesine dair yeterli delil sunmaması gerekçesiyle Said’in serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı.