Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan ordusu, radikal kesimin İslamabad’da düzenlediği protestolara müdahele etmeye hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan hükümeti, İslamabad şehrinin ana girişinin bulunduğu Feyzabad bölgesini trafiğe kapatan göstericileri engellemeye çalışmak ve bölgede eski sakinliği sağlamak için polisle çatışan göstericilerin İslamabad şehrinin girişinden uzaklaştırılmaları için yayınladığı emir üzerine ordu, radikal gruba müdahele etmeye hazır olduklarını açıkladı. Polisin radikal gruba müdahelesinde Feyzabad bölgesindeki 200 kişi yaralanmıştı.

Geçtiğimiz ay seçim yasasında yapılan değişiklikle, milletvekili adaylarının imzaladığı metinde ‘Yemin ederim ki Hz. Muhammed son peygamberdir’ ibaresi, ‘İnanıyorum ki Hz. Muhammed son peygamberdir’ olarak değiştirilmiş, yaklaşık 2 bin “Lebbeyk Ya Resulallah Hareketi” üyesi, değişikliği ‘İslami inanç ve kutsallığın ihlali’ olarak görerek tepki vermek için İslamabad ile komşu şehir Raval Pindi arasındaki ana yolu trafiğe kapatmıştı.

Adalet Bakanın istifasını istediler

İslamabad Yüksek Mahkemesi, protestoların ardından seçim yasasındaki tartışmalı değişikliği iptal etmiş ancak protestocular ise seçim yasasındaki değişiklikle ilgili başlatılan soruşturmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını ve seçim yasasındaki değişikliğin sorumlusu olduğunu iddia ettikleri Adalet Bakanı Zahid Hamid’in görevden alınmasını talep etmişti.

Hükümetin, taleplerine yanıt vermemesi, binlerce kişinin çeşitli şehir ve caddelerde oturma eylemi düzenlemesine yol açtı.

Gösteriler, Lahor, Karaçi ve ülke genelindeki birçok şehre doğru yayılmaya başladı. Başkent İslamabad’da oturma eylemi yaparak, haftalardır anayolları kapatan ve polis araçlarını yakan harekete mensup göstericilerin dağılması için polis, biber gazı ve tazyikli su kullandı.

Olayların büyümesi üzerine Başbakan Şahid Hakan Abbasi ile bir araya gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva, protestoları sonlandırmak için müzakere yolunun denenmesi ve göstericilerin dağılması için güvenlik güçlerince kuvvet kullanılmaması konusunda anlaştı. Görüşmeye, Pencab Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif, İçişleri Bakanı İhsan İkbal, Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı Rızvan Aktar ve diğer üst düzey yetkililer de katıldı.

Protestolarda 6 kişi öldü

Öte yandan Pakistan medyası, protestocular ile İslamabad kentindeki polis güçleri arasında cumartesi günü patlak veren çatışmalarda altı kişinin öldüğünü bildirdi. 6 kişinin öldürülmesi, ülkedeki durumu kötüleştirebilir.

Eylül ayından bu yana Pakistan hükümeti tarafından başkent İslamabad’a girmesi yasaklanan dini lider Hadim Hüseyin Rızai’nin liderliğindeki grup, 8 Kasım’da protestolara başlamıştı.