Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da Asya Bibi protestoları sonrası yüzlerce gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad/Şarku’l Avsat

Pakistan’da Asya Bibi protestolarının sona ermesiyle birlikte kamu mallarına, özel mülklere ve insanlara saldıran yüzlerce kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Pakistanlı yetkililer, Hazreti Muhammed’e ve İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle idama mahkûm edilen Hıristiyan kadın Asya Bibi’nin beraat etmesinde sonra gösteri düzenleyerek kamu mallarına, özel mülklere zarar verenler ve insanlara saldıranlar hakkında gözaltı işlemlerinin başlatıldığını duyurdu. Gözaltı işlemleri, Pakistan İçişleri Bakanlığı tarafından bölgesel ve federal kurumlara yapılan yönlendirmeler sonucunda geldi. Yüksek Mahkeme kararına karşı çıkan Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) hareketi sözcüsü Zübeyir Kasuri, Alman haber ajansına yaptığı açıklamada, “Pazar gecesi ülke genelinde 500’den fazla TLP üyesi gözaltına alındı. Hükümetin halkımıza yönelik gözaltı kararları barış stratejisine zarar verecek” dedi.

Pencap polisi, protestocuların sadece kamu ve özel mallara değil, polislere de saldırdığını belirtti. Öte yandan yerel basın, Pencap polisinin bin 100’den fazla kişiyi gözaltına aldığını duyurdu. TLP hareketinin çağrısı sonrası 3 gün boyunca süren protestolarda Pakistan’da hayat durma noktasına geldi. Yüksek Mahkeme, 2010 yılında tutuklanan Hristiyan Asya Bibi’nin beraatine karar verdikten sonra TLP, hükümetin kararı gözden geçirmesi için çağrıda bulundu. Hükümet yaşananların ardından önemli bir adım atarak Asya Bibi’nin ülkeden çıkmasını engellemek için adını çıkış kontrol listesine eklendiğini belirtti.

Bibi’nin avukatı Saiful Mulook ise tehdit edildiği gerekçesiyle ülkeyi terk etmek zorunda kalırken, Bibi’nin eşi de, İngiltere, ABD ve Kanada’ya ailesi için sığınma talebinde bulundu.