Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 3 aday belli oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Seçim Komisyonu, 4 Eylül’de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışacak 3 adayın ismini açıkladı.

Komisyon yaptığı açıklamada, seçime katılacak Pakistan’ın yeni Başbakanı İmran Han liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) lideri Dr. Arif Alvi’nin, Pakistan Halk Partisi (PPP) üyesi Aitzaz Ahsan’ın ve Birleşik Eylem Hareketi (MMA) lideri Mevlana Fazlurrahman’ın evraklarını kabul ettiğini açıkladı.

PPP adayı Ahsan, seçimin vicdanın bir ifadesi olduğunu söyleyerek, Pakistan Halk Partisi, İslam Alimleri Cemiyeti Partisi ve diğer partilerdeki bazı milletvekillerinden oy alabileceğini söyledi.

Aitzaz Ahsan ortak aday belirlemek isteyen muhalif partilerin toplantısını beklemeden, kendi adaylığını açıklamıştı. Ancak, Pakistan Halk Partisi, Asıf Zerdari’nin imzasıyla Pakistan Güvenlik Kurumu’na gönderdiği mesajda, ortak adaya destek vermek yerine kendi adayını göstereceğini bildirdi. Muhalif partiler ise Güvenlik Kurumu’nun, İmran Han’ın parlamentoda çoğunluğu elde etmesinde etkili olduğunu iddia ediyor. Parti, bu mesajla yolsuzlukla mücadele komitesi tarafından milyarlarca rupi kara para aklama iddiasıyla baskı altında tutulan Zerdari ve eşine yönelik baskıların kaldırılması karşılığında, muhalif safları bölebileceğini ve işleri normal şekilde sürdürebileceği mesajını veriyor.

Üyeler seçimden çekildi

PPP, Pakistan eski Başbakanı Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif’in lehine oy vermeyi reddederek, üyelerini seçimden çekti. PPP’nin geçtiğimiz ay seçim sonuçlarının açıklanmasından bu yana izlediği politikası İmran Han hükümetine karşı büyük bir koalisyon düşünen muhalif parti saflarında ayrılıklara neden olmuştu.

Öte yandan Pakistan İçişleri Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’yi INTERPOL’un şu anda Dubai’de ikamet eden ve vatana ihanet suçlamasından gıyaben yargılanan Pakistan eski Başbakanı Pervez Müşerref’in tutuklanması emrinin çıkarılmasını reddetti.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Mali Suçlar Mahkemesi’nin Asif Zerdari’nin yurtdışına çıkmasını engellemesinin ve hakkında soruşturma açılmasına karar vermesinin ardından Müşerref ve Zerdari’nin son 10 yıl süresince sahip oldukları mal ve mülkiyetlerinin bir listesini sunmasını istedi. Müşerref’in davasındaki bir yetkili, INTERPOL’un müdahale etmeyi ve onu tutuklamayı reddetmesiyle, davanın Terörle Mücadele Mahkemesi tarafından yürütüleceğini ve hakkındaki kararın önümüzdeki 10 ay içinde çıkabileceğini söyledi.

INTERPOL, Pakistan ile işbirliğini reddetti

Pakistan İçişleri Bakanlığı vekili Yusuf Nasım Kahveker, Pakistan hükümetinin Müşerref için INTERPOL’e gıyabında görülen davanın sona ermesi ve tutuklama emrini çıkarması için talepte bulunduğunu fakat INTERPOL’un Pakistan ile işbirliği yapmayı reddettiğini söyledi. Terör Suçları Mahkemesi Hakimi Yaver Ali, Müşerref’in mahkemeye gelmemesi nedeniyle hayrete düştüğünü ifade etti.

Müşerref ‘in mahkemesinin yakında sona ermesi beklenen bir durum değil. Askeri kurumların gizli desteğini aldığı iddia edilen Müşerref, Orgeneral Rahil Şerif’in, Navaz Şerif hükümetinin ülkeden ayrılmasını reddettikten sonra Pakistan’dan ayrılmak için kendisine yardım ettiğini söylemişti. Hükümet, Müşerref’in vatana ihanet suçundan yargılanmasını, Yüksek Mahkeme hâkimlerinin görevden alınmasını ve 2017 yılında ülkede olağanüstü hal uygulanmasını talep etti.