Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da eski Başbakan Navaz Şerif’e 10 yıl hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Yüksek Mahkemesi, eski Başbakan Navaz Şerif’in gıyabında yürütülen yolsuzluk davasında 10 yıl hapis cezası verdi. Şerif’in avukatlarına göre bu karar, 25 Temmuz seçimleri için kampanya yürüten partisine darbe vurmak amacıyla verildi.

Savunma avukatı Muhammad Aurangzeb, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Şerif, Londra’da lüks gayrimenkuller satın aldığı için 10 yıl hapis ile 8 milyon sterlin para cezasına çarptırıldı” dedi.

Savcı Serdar Muzaffer ise mahkemenin, federal hükümetin Londra’nın Mayfair bölgesindeki mülke el koyması için emir verdiğini bildirdi.

Şerif, suçlamaların “siyasi maksatlı” olduğunu savunuyor

Hakkındaki suçlamaları “siyasi maksatlı” diyerek reddeden Şerif, kanser tedavisi gören eşi ile birlikte Londra’da olduğu için kararın ertelenmesini talep etmişti.

Öte yandan Şerif’in ailesi ve destekçileri, yolsuzluk suçlamalarını defalarca reddederek, Navaz’ın, ordu komplosunun kurbanı olduğunu savundu.

Kamuoyunda “Avenfield” adıyla bilinen dava, 2015’te Panama belgeleri ile ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına dayandırılıyor.

Başkent İslamabad’da görülen “Avenfield” davasında verilen karar, Pakistan eski Başbakanı Şerif’in Pakistan’a dönüşüyle ilgili soruları da gündeme getirdi.

Kararın, 25 Temmuz’da yapılacak genel seçimlere kısa süre kala verilmesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl mahkeme, yolsuzluk iddialarına karıştığı gerekçesiyle Navaz Şerif’in başbakanlık görevinden uzaklaştırılmasına ve ömür boyu siyasetten men edilmesine karar vermişti.

Navaz Şerif, başkanı olduğu Pakistan Müslümanlar Birliği’ni, parti kampanyasını yürüten kardeşi Şahbaz Şerif’e bıraktı. Şahbaz Şerif, Pakistan tarihindeki ikinci demokratik otoriteye geçiş hazırlığı yapıyordu.