Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da iki radikal grup, Navaz Şerif’in seçilmesini etkileyebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad/Ömer Faruk

Pakistan’da iki radikal grubun önümüzdeki hafta yapılacak genel seçimlere katılma kararı alması, başkanlığını Pencap eyaletindeki ana merkezinde tutsak bulunan Başbakan Navaz Şerif’in yaptığı İslam Birliği Partisi’nin oylarını etkilemesinden endişe ediliyor.

Seçim kurulunun, şiddet çağrıları yapmasından ötürü “Müslümanlar Birliği” grubu ile Hafız Said önderliğindeki “Davet Cemaati”nin seçimlere katılmasını yasaklamasına rağmen cemaatler adaylarının, seçimlere katılan ve 50 adayı olan “Allahuekber Cemaati”nin aday listesine konulmasını istiyor. ABD, “Müslümanlar Birliği” grubunu, yabancı terörist gruplar listesine eklemişti.

Ülkedeki diğer radikal gruplardan biri de, Navaz Şerif önderliğindeki İslam Birliği Partisi’nin, peygamberimiz Muhammed’in (S.A.V) son peygamber olduğunun ikrar edilmesine ilişkin kanunu değiştirmek istediği yönünde çıkan haberler sonrasında dini okullarda okuyan bir grup öğrencinin İslamabad’daki ana yolu kestikleri protesto ile tanınan Lebbeyk Hareketi.

Liderliğini Hadim Hüseyin Razfi’nin yaptığı Lebbeyk Hareketi sadece Pencap eyaletinde yüzden fazla aday çıkaran tek parti. Ülkedeki birçok partiyi içinde barındıran Muttahida Meclis-i Amal (MMA), Lebbeyk Hareketi’nden daha fazla aday çıkarmış durumda.

Önde gelen siyaset uzmanlarından Zajam Han, Lebbeyk Hareketi ve Müslümanlar Birliği grubunun Pencap eyaletindeki seçimlerde yıkıcı bir rol oynamak istediğini belirterek “Geleneksel partilerden asla koltuk kapamayacaklar ancak diğer büyük siyasi partilere karşı seçim ortamını bozmak için çalışacaklar” ifadelerini kullandı.

Lebbeyk Hareketi etkisi

Bununla birlikte analizciler, Lebbeyk Hareketi’nin Pencap’ta Navaz Şerif’in partisinin karşıtları arasında, Şerif’in destekçileri arasında çıkacak bir ayrılıktan daha büyük ayrılık çıkarmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Pencap’ta yapılacak genel seçimler, büyük oranda Navaz Şerif’in destekçileri ile karşıtları arasında geçecek.

Öte yandan Lebbeyk Hareketi, 2017’nin Eylül ayında Navaz Şerif’in güvenoyu alamamasının ardından yapılan ara seçimlere bir siyasi parti olarak katılmış ve 7 bin oy almıştı. Pakistan İslam Birliği Hareketi, Lebbeyk Hareketi’nin meşruiyet kazanmasından endişelendiği için onunla doğrudan görüşmeler yapmayı reddetti.

Öte yandan Lebbeyk Hareketi, kendisini Sufi Beryluya grubunun bir parçası olarak tanımlasa da gelecek genel seçimlerde Beryluya oylarının tamamını kazanabileceğinden emin gözükmüyor. Siyaset uzmanları Lebbeyk Hareketi’nin, Beryluya oylarındaki bölünmeler sebebiyle bu grubun, oyların tamamını almasının imkansız olduğunu söylüyor.

Bilindiği üzere Lebbeyk Hareketi, Eylül 2017’de kendisine bir seçim logosu verilmesi talebiyle Pakistan Seçim Kurulu’na başvurmuş ve iki hafta içerisinde “vinç” logosunun sahibi olmuştu.

Buna rağmen Lebbeyk Hareketi’nin gündeme getirdiği bazı muhafazakar konular, Pakistan toplumu içerisindeki muhafazakar gruplar arasında karşılık buldu. Bazı askeri uzmanlar, Lebbeyk Hareketi’nin gerçekleştirilen ara seçimlerde Pencap ve Peşaver’de bazı muhafazakarların oylarını kendisine çektiğini belirtiyor. Uzmanlardan biri, hareketin, partizan ve ırkçı eğilimler sebebiyle derin ayrılıklar yaşamayan dini merkezlerin oylarının kendisine çekmede başarılı olduğunu söyledi.

Bununla birlikte beş partiyi içerisinde barındıran dini ittifakın canlandırılmaya çalışıldığı gelecek seçimlerde muhafazakarların oylarında bölünme yaşanması ihtimali büyük. Bu dini ittifak; Diobendi’den (Hanefi İslam Hareketi) Cemaat-ül İslam ve Cemiyet Ulema-i İslam önderliğindeki Muttahida Meclis-i Amal (MMA). MMA yönetiminin muhafazakarların oyunu çekmek için dini konuların istismar edilmesinde deneyimli olduğu gözüküyor ancak bazı siyaset uzmanları Cemaat-ül İslam ve Cemiyet Ulema-i İslam gibi geleneksel muhafazakar partilerin etkisinin Pencap eyaletinde azalabileceğini söylüyor. Siyaset uzmanı Zajam Han yaptığı açıklamada “Cemiyet Ulema-i İslam ve Cemaat-ül İslam’ın seçimi kolaylıkla kazanabileceği seçim bölgeleri var” şeklinde konuştu.