Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da iktidar partisi lideri Hashimi’ye 1 yıl hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Pakistan eski başbakanı Navaz Şerif’in yakın arkadaşı ve iktidar partisinin lideri Nahal Hashimi’nin 2017’de yaptığı bir konuşma sırasında mahkemeye hakaret etmesi ve Yargıtay hâkimlerine yönelik açık tehditlerinden dolayı 1 ay hapis cezasına karar verdi.

Yargıç Asif Said Khosha başkanlığında ki mahkeme, 50 bin Rupi para cezası ve resmî görev konumunun beş yıl süreyle men edilmesini içeren kararını açıkladı.

Hâkimleri tehdit etmişti

Parlamento üyesi ve Şerif ailesine yakın olan Hashimi, Yüksek Mahkeme’de Mayıs 2017’de eski Başbakan’a ve ailesine atfedilen mali usulsüzlük iddiaları soruşturma davasında hâkimleri tehdit etmişti. 28 Mayıs 2017’de Hashimi, Şerif ailesine yönelik suçlamalarından sorumlu olan herkesi tehdit ettiği bir konuşma yapmıştı.

Mecliste istifaya çağrıldı

Ülkedeki en yüksek mahkemeye konuşmasının içeriği verildikten sonra konu tek başına değerlendirilerek, iktidarda ki Pakistan Müslüman Birliği Partisi, Hashimi’nin üyeliğini askıya alarak meclisten istifaya çağırdı.

Hashimi, istifasını Meclis Başkanına verdikten günler sonra tekrar çektiği için partisi tarafından kınadığı bir hareket olması ve listesinin ihlalinden dolayı görevden alınmaya karar verildiği açıklandı.

Hashimi, yargı ve ortak soruşturma ekibine “koşulsuz özür” sunarken, avukatı partiye tekrar katılmak için yeni bir başvuruda bulunduğu bildirildi. Hashimi’nin avukatı, Pakistan Parlamento üyesi olan Hashimi’nin, yasalara uyan bir vatandaş olduğunu belirtti.

Eski Başbakan Navaz Şerif, Yüksek Mahkeme’nin ailesine atfedilen usulsüzlükleri inceleme kararını açıklarken Hashimi gibi ağır ifadeler kullandı. Ancak mahkeme, eski Başbakanın şimdiye kadar söylediklerine göz yumulduğunu belirtti. Pakistan hukukuna göre, Pakistan Yüksek Mahkemesine veya hâkimlere kamuya açık şekilde alenen konuşan kişilere 3 ay hapis cezası ile cezalandırma hakkına sahiptir.