Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da İmran Han’ın partisinin adayı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’da seçim süreci devam ederken eski kriket oyuncusu İmran Han’ın lideri olduğu Pakistan Adalet Hareketi adayının öldürülmesi tartışma yarattı. Hapisteki Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi – Navaz partisine yönelik baskılar da tansiyonun daha da yükselmesine neden oldu.

Pakistan muhalefetinin önde gelen isimlerinden İmran Han’ın liderliğini yaptığı ve kamuoyu anketlerinde önde görünen Pakistan Adalet Hareketi (PTI) adaylarından biri genel seçimlerden üç gün önce, ülkenin kuzeybatısında düzenlenen bir intihar saldırısında öldürüldü. Söz konusu saldırı, ülkenin eski Başbakanı Navaz Şerif’in partisinden bir adayın görülen uyuşturucu davasında ömür boyu hapis cezası almasıyla eş zamana denk geldi.

Yerel polis, PTI adayı İkramullah Gandapur’un, ülkenin kuzeybatısındaki Dera İsmail Han şehrindeki seçim kampanyasına gitmek için şoförüyle birlikte evden ayrıldıkları sırada öldürüldüğünü bildirdi. Yerel polis şefi Züheyr Afridi, Gandapur’un askeri hastaneye nakledildiğini ancak aldığı yaralardan dolayı öldüğünü belirtti. Afridi daha önce Gandapur ile birlikte beş kişinin yaralandığını, şoförünün ise olay yerinde öldüğünü aktarmıştı. Pakistan Talibanı olayın hemen ardından basına gönderdiği bir mesajla saldırının sorumluluğunu üstlendi. Gandapur’ın kendisine yönelik ciddi tehditlerin farkında olduğunu ifade eden Afridi, polisin Gandapur’a 11 kişilik bir koruma gücü sağladığını fakat Pakistanlı siyasetçinin dün yaptığı görüşme ile ilgili polise bilgi vermediğini kaydetti.

Gandapur’un öldürülmesinin ardından yasa bürünen PTI yetkilileri ve üyeleri “Kalplerimiz onun için ağlıyor. Ailesi adına üzüntülüyüz. Onlar için dua ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Pakistan’da İmran Han rüzgarı

Eski kriket yıldızı İmran Han, rakiplerinin kendisini adil rekabet kurallarına saygı duymamakla suçlamasına rağmen genel seçimleri kazanmak için iyi durumda olduğu görünüyor.

65 yaşındaki Han, kendisini son yirmi yıldır siyasete adamış bir isim. Ancak ülkedeki en önemli spor olan krikette 1992 yılında dünya şampiyonluğunu kazanmasının ardından milyonlarca Pakistanlının gözdesi olmaya devam ediyor. Ülke ölçeğinde seçimlerle ilgili yapılan son anketler Pakistan Adalet Hareketi’nin 2013 yılından bu yana ülkeyi çeşitli zorluklarla yöneten Pakistan Müslüman Ligi – Navaz (PML-N) karşısında kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Söz konusu tablonun oluşmasında, şu an hapiste bulunan PML-N lideri Navaz Şerif’in karşı karşıya olduğu yargı sorunlarının ciddi etkisi var. Ayrıca Navaz Şerif’in partisinin bir adayı, uyuşturucu ile mücadele kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Hanif Abbasi hakındaki karar, önceki gece bir uyuşturucu kaçakçısına madde tedarik ettiği suçlamasıyla verildi.

Temmuz 2017’de Yüksek Mahkeme tarafından yolsuzluk suçlamasıyla görevden alınan ve ömür boyu siyasette aday olması yasaklanan Navaz Şerif, Pakistan ordusunu ve yargısını partisine karşı ellerinden gelen her türlü kötülüğü yapmakla suçladı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi yargıcı Şevket Sıddıki ise önceki gün istihbarat teşkilatını seçimlere müdahale etmekle suçlayarak Ravalpindi kentindeki avukatlara, “Teşkilat yargı sürecini manipüle ediyor. Çünkü teşkilatın unsurları hakimler tarafından seçiliyor” dedi. Sıddıki, istihbarat teşkilatı unsurlarının başkanıyla temasa geçip, “Navaz Şerif ve kızının seçimlerden önce ülkeden ayrılmasına izin vermeyeceğiz” dediklerini aktardı.

Navaz Şerif, görevden alınmasına sebep olan davanın ardından kızı ile birlikte 7 ila 10 yıl hapse mahkum edildi.

Pakistan Yüksek Mahkemesi dün yaptığı açıklamada bir yargıcın ‘istihbarat servislerinin yargının işleyişine müdahale ettiği’ iddiası ile ilgili soruşturmalara başladıklarını ve ordudan da soruşturma açmasını talep ettiklerini bildirdi.

Mevcut seçim kampanyasına sık sık hile karıştırıldığı iddiaları sürerken azledilen Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı PML-N partisi, orduyu, kendilerinin ikinci dönemde iktidar olmalarını engellemek amacıyla yargıya müdahale etmekle suçladı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi yargıcı Şevket Sıddıki, ülkenin ana istihbarat teşkilatı olan Servislerarası İstihbarat’ı (ISI) yargıya müdahale etmekle suçladı. Sıddıki, avukatlara yönelik yaptığı konuşmada “Servislerarası İstihbarat, adalet sürecini kontrol etmeye çalışıyor” dedi. Sıddıki, teşkilatın, mahkemeden ‘Şerif’i ve kızı Meryem’i seçim sonrasına kadar gözaltında tutmalarını’ istediğini aktarırken Yüksek Mahkeme dün yaptığı açıklamada Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Kurumu’ndan Sıddıki’nin konuşmasının kaydedilmesini istediğini söyledi.

Ülkede ordunun ve istihbaratın siyasete müdahale ettiğine yönelik yorumlar, duyulan korku nedeniyle nadiren yapılıyor.