Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da intihar saldırısı: 20 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’ın Peşaver kentinde düzenlenen seçim mitingine Salı günü düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi ölürken 63 kişi de yaralandı.

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde düzenlenen intihar saldırısının 25 Temmuz’da yapılması planlanan yasama seçimleri kampanyasının başlamasından bu yana ülkede meydana gelen en kanlı saldırı olduğu belirtildi. Saldırıda Avami Ulusal Partisi’nin (ANP) mitinginin hedef alındığı kaydedildi. Parti geçmişte de benzer saldırılar ile karşı karşıya kalmış ve ağır kayıplar vermişti.

Peşaver’de görevli polis şefi Gazi Cemil, AFP’ye verdiği demeçte ölü sayısının 20, yaralı sayısını da 63 olduğunu bildirdi. Yaralılardan 35’inin halen Peşaver’deki iki hastanede tedavilerinin devam ettiğini kaydetti. Peşaver Hastanesi yetkilisi Zülfikar Babaheil de söz konusu açıklamayı teyit etti.

Mayın temizleme ekibi komutanlarından Şefkat Malik, 16 yaşındaki intihar bombacısının üstünde yaklaşık 8 kilogram patlayıcı olduğunu söyledi.

Fransız ajansı, patlamanın, ‘bir ordu sözcüsünün 25 Temmuz ‘da yapılması planlanan yasal seçimleri tehdit eden güvenlik risklerinin olduğuna dair yaptığı açıklamalarından’ saatler sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.
Şefkat Malik, AFP’ye verdiği demeçte, “Saldırı ile ilgili yapılan soruşturmada elde edilen ilk kanıtlar Avami Ulusal Partisi adaylarından Harun Bilur’un hedef alındığını gösteriyor” dedi. Bir diğer polis memuru Kevkeb Faruki de Bilur’un patlamada öldüğünü doğruladı.

Polise göre bombalama Bilur’un yaklaşık 200 destekçisine konuşma yapmak için hazırlandığı sırada meydana geldi.

Harun Bilur, Hayber-Pahtunhva eyaletinin başkenti olan Peşaver’de politik olarak etkili ve nüfuz sahibi bir aileden geliyor. Bilur’un babası Beşir Ahmet Bilur da Peşaver’de 2012’de düzenlenen parti toplantısı sırasında meydana gelen intihar saldırısında ölmüştü.

Televizyon kanalları, yaralıları hastanelere götürmek için patlama bölgesine ulaşan ambulansların görüntülerini yayınladı.

Avami Ulusal Partisi destekçilerinden olan görgü tanığı Sertac Han, AFP’ye patlama sırasında bacaklarından yaralandığını aktardı.

Sertac Han, “Patlamadan sonra bilincimi kaybettim. Son gördüğüm devasa bir ateş topuydu” dedi.

Saldırı, Pakistan Talibanı Sözcüsü Muhammed Horasani tarafından örgüt adına üstlenildi.

“ANP’ye karşı çok önceden savaş ilan edilmişti” açıklamasında bulunan Horasani, vatandaşları partiden uzaklaşmaları konusunda uyardı. Aksi halde ölümlerinden kendilerinin sorumlu olacağını ifade etti. Horasani açıklamasının devamında, ANP liderleri Harun Bilur’un öldüğü intihar saldırısının Taliban hareketine mensup Mücahid Abdulkerim tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.