Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da milletvekiline silahlı saldırı: 2 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’ın güneyinde muhalefet partili bir siyasiye düzenlenen silahlı saldırıda, 10 yaşında bir çocuk ve bir güvenlik öldü 4 kişi yaralandı.

Fransız Haber Ajansının (AFP) Emniyet Yetkilisi Zülfikar Larak’ın aktardığı bilgilere göre, Birleşik Ulusal Parti (MKM) Milletvekili Khawaja Izharul Hasan, tampon bölge merkezinde, bayram namazı çıkışında bayramlaşırken silahlı saldırıya uğradı. Milletvekili Hasan, olaydan herhangi bir yara almadan kurtuldu. Emniyet Yetkilisi Larak, “Kimliği belirsiz kişilerce bayram namazı çıkışında insanlarla bayramlaştığı sırada, Khawaja Izharul Hasan’a açılan ateş sonucu, bir koruma memuru ve bir çocuk hayatını kaybetti. 4 kişi yaralandı” dedi.

Emniyet Yetkilisi Pir Muhammed Şah yaptığı açıklamada, “Silahlı saldırı esnasında yaralanan Hasan’ın korumasının aynı şekilde karşılık vermesi ile bir saldırgan etkisiz hale getirildi” dedi. Emniyet Yetkilisi Şah, saldırganların polis memuru üniforması giyerek çeşitli kontrol noktalarını rahatlıkla geçtiklerini belirtti.

MKM lideri Faruk Settar saldırıyı kınadı. Settar, yerel makamları ve federal hükümeti, yasa dışı silahlı grupların tehditlerine rağmen, muhalif politikacıları korumak için gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları için eleştirdi. Muhalefet parti lideri, “Khawaja Izharul Hasan’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Partideki arkadaşlarım ve ben, yasa dışı silahlı grupların tehditleri ile karşı karşıyayız. Ancak yerel ve federal hükümet bize gereken yeterli korumayı sağlamadılar” dedi.

Siyasi, mezhepsel ve etnik çatışmaların yaşandığı 14 milyonluk nüfusa sahip Pakistan’ın en büyük şehri olan Karaçi, ülkenin en büyük çalışma ve sanayi merkezi olarak nitelendiriliyor. Emniyet güçlerinin son yıllarda düzenlediği stratejik operasyonların, şiddet olaylarını azaltmasına rağmen, şehirde zaman zaman çeşitli saldırılar yaşanıyor.