Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da silahlı saldırı: 4 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin yönetim merkezi Ketta’da silahlı saldırganların düzenlediği saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. Polis açıklamasında olayı bir mezhep saldırısı olduğunu açıkladı.

Polis, saldırının Pazar günü erken saatlerde eyaletin en büyük şehri Ketta ve Şaman sınırı arasındaki otoyolda meydana geldiğini söyledi.

Yerel Polis Yetkilisi Emin Cafer’in açıklamasına göre, aralarında 13 yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu kurbanlar, silahlı saldırganların motosikletle ateş açtığı sırada Afganistan’dan Ketta’ya gitmek üzere taksiye binmişlerdi.

Ketta Polis Komiseri Emced Ali açıklamasında, ilk soruşturmaya göre Afganistan’dan gelen ailenin Hazara topluluğundan olması sebebiyle öldürüldüğünü bildirdi.

DEAŞ Örgütü kısa bir açıklama yaparak saldırıyı üstlendi.

Pakistan’da, özellikle militanlar tarafından gerçekleştirilen mezhep saldırılarında binlerce kişi hayatını kaybetti.

Mezhepsel çatışmalara sık sık yaşanıyor

İran ve Afganistan sınırında bulunan, petrol ve doğalgaz maddeleriyle zengin olan Belucistan eyaleti bölücü isyanın yanı sıra mezhepsel şiddet olaylarına da şahit oluyor.

Ayrıca Pakistan’ın dört eyaleti arasında en büyüğü olan ve 7 milyonluk nüfusa sahip olan Belucistan’ın sakinleri doğalgaz ve maden zenginliklerinden adil bir pay alamadıklarından şikayet ediyorlar.