Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da ‘Tebliğ Cemaati’ okullarına denetlemeler başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Hükümeti, geçtiğimiz hafta çıkarılan yeni kanun hükümlerine göre ülke çapında ki ‘Tebliğ Cemaat’inin yönettiği dini okulları ve sağlık bakım tesislerini kontrol etmeye başladı.

Uluslararası Güvenlik Konseyi tarafından alınan karara göre tüm cemaatlerin yasaklandığı belirtildi. Yeni yasa hükmüne göre, örgütlerin sahip olduğu banka hesaplarının dondurulmasına ve mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

Denetimi devletin elinde

Çıkarılan yasaya göre, bu cemaatlere ait tüm tesislerin devlet tarafından kontrol edilmesine izin verildi. Pakistan Hükümeti, ABD tarafından aranılan Hafez Sayeed başkanlığında, Ravalpindi’de ki Tebliğ Cemaati’ne bağlı Hudeybiye okulunun denetimini ele aldı.

Ayrıca Pakistan il idaresi, Tebliğ Cemaati’nin insani yardım birliği olan Falah-e-İnsaniat Vakfı tarafından denetlenen dört sağlık merkezinin yönetimini de kontrol etmeye başladı. Yaşanan gelişmelerin ardından Pakistan Hükümeti, şirketlerin ve bireylerin Tebliğ Cemaati’ne bağış yapmalarını yasaklayan bir kararname yayınladı.

Uluslararası Güvenlik Konseyi, cezai yaptırımlar listesine diğer dernekler ve örgütler de dâhil Falah-e-İnsaniat Vakfının da eklendiği bildirdi.

Pakistan Borsası yasakladı

Geçen ay, Pakistan Borsası, cezai yaptırım listesinde yer alan kurumlara ve kişilere bağış yapmayı yasaklayan bir mutabakat sağladı.

Pakistanlı üst düzey bir yetkili, “Eyalet Hükümeti, Ravalpindi’de ki dört dini seminer listesini ilçe yönetimine teslim etti. İl yönetim görevlileri, dini seminerlere gitti ancak Tebliğ Cemaati ile bağlantılarını reddetti” dedi.

Ayrıca Pakistan Hükümeti, üniversite, okul ve enstitüden oluşan Hudeybiye okulunun denetimini uygulamaya koyarak finansman ve harcamaların ayrıntılarını araştırmak için tüm mali faaliyetleri denetlemeye başladı.

İslamabad, ülke genelinde ki okulları, kolejleri, dini enstitüleri ve sağlık merkezlerini, yasalar uyarınca kademeli satın alma işlemi vasıtasıyla tesis ve organizasyonları kontrol etmeyi planlıyor.