Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da tutuklu bulunan Hindistanlı casus iki ülke arasında gerginliği artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan Dışişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine düzenlenen ve Pakistan hükümeti tarafından denetlenen İslamabad’da alıkonulan Hint casusunun aile üyeleriyle bir araya gelmesi, iki ülke arasındaki gerginliği arttırdı. Toplantı sırasında neler olduğuna dair farklı yorumlar yüzünden iki ülke arasında yeni bir söz dalaşı başladı.

Görüşmeden kısa bir süre sonra, Hindistan hükümeti, Pakistan hükümetini, idamla yargılanan casus Kulbhushan Jadhav’ın annesi ve eşine kötü muamelede bulunmakla ve aile mahremiyetine saygı duymamakla itham etti.

Pakistan hükümeti, casusun annesi ve eşinin bulunduğu görüşmede Hint diplomata bağırdığını gösteren bir video yayınladı. Jadhav, Hint yetkiliyi aile üyelerine kötü davranmak ve eşine bağırmakla suçladı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan videoda, Jadhav, 25 Aralık’ta İslamabad’da gerçekleştirdikleri görüşmede, Hint yetkili onlara bağırırken annesi ve karısının gözünde korku gördüğünü söyledi. Bakanlığın haftalık basın toplantısı sırasında yayınladığı videoda, “Hint casus, annem ve eşime eşlik eden kişi toplantı sona erdikten sonra bağırmaya başladı. Hint hükümetine, halkına ve Hint Donanma Ordusu’na söylemek istediğim şeyler var. Ben Hint Donanması’ndaki bir subayım ve görevim henüz sona ermedi” dedi. Ailesinin tehdit edildiğini belirterek, “Annemin ve eşimin gözlerinde büyük bir korku gördüm. Neden bu korkunun olması gerekiyor? Olanlar oldu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın ailesinin ziyaretini onayladığını ima ederek, olumlu gidiyordu ve mutlu hissediyordum. Sonrasında onlara bağıran bu adam geldi” şeklinde konuştu.

Pakistan hükümeti, Hindistan hükümetinin talebi üzerine, casusun eşi ve annesinin kendisini ziyaret etmesine izin verdi. Videoda annesinin kendisini iyi durumda gördüğüne sevindiğini belirtti. Annesi ona, “Seni gördüğüm için rahatladım” dedi. Hindistan ve Pakistan, düşmanlık durumunun üstesinden gelmeli ve bundan sonra ilişkileri pekiştirmek için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı, Pakistan’ın casusun eşinin ayakkabılarında bir şey gizlediğinden şüphelenmeleri nedeniyle ayakkabıyı geri verirken sıkıntıya neden olduğunu açıkladı. Pakistan güvenlik güçleri, kocasıyla görüşmesi sırasında giydiği ayakkabıya el koymuşlardı.

Pakistan askeri mahkemesi tarafından idama mahkum edilen casusun eşinin ayakkabıları, Hintli ve Pakistanlı diplomatlar arasında tartışmaya yol açtı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Faysal, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Casusun eşinin ayakkabılarında bir şey vardı” diyerek konunun araştırıldığını belirtti. Diğer Pakistanlı yetkililerin ayakkabılara güvenlik nedeniyle el koyduğunu söyledi.

Pakistan güvenlik güçleri, Kulbhushan Jadhav’ı 3 Mart 2016’da Belucistan eyaletinde yakalamışlardı. Askeri mahkeme geçtiğimiz yıl terör ve casus suçlamalarından ötürü onu idamla cezalandırmıştı. Ölüm cezası, Hindistan hükümetinin, Uluslararası Adalet Divanı’ndan durdurulmasını talep ettiği bir dilekçenin ardından ertelenmişti.