Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’da yeni başbakan seçildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Anayasa Mahkemesi’nin Başbakan Navaz Şerif’i görevinden almasının ardından, geçici olarak Şahid Hakan Abbasi’nin yeni başbakan olarak seçildiği açıklandı.

Parlamento’nun Abbasi’yi seçmesi kesin gibiydi. Parlamentoda çoğunluğu oluşturan Pakistan Müslüman Birliği aynı zamanda Navaz Şerif’in partisinden güçlü destek aldı.

Parlamento, Navaz Şerif’in küçük kardeşi Şahbaz Şerif’in seçileceğini anlayınca, Şahid Hakan’ın başbakan tayin edilmesini kabul etti.

Abbasi, Kabinede Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev yapıyordu. Pakistan’daki en başarılı özel havayolu şirketinin sahibidir. Çok zeki olması ve yüksek mahkemenin tutukladığı Navaz Şerif’e sadakati ile tanınmakta.

Abbasi, 2013’te Navaz Şerif Başbakanlığı ikinci kez kazanınca Petrol Bakanlığı’na getirildi.

Karaçi’de doğan Abbasi, George Washington Üniversitesinde okudu.

Abbasi, siyaset alanına giriş yapmadan önce ve   General Ziyau’l- Hak’ın hükümetinde bakan olan babası 1988’de Ravalpindi’de istihbarata ait cephaneliğin patlaması sonucu öldü. Abbasi, babasının ölümünden sonra ABD ve Suudi Arabistan’da elektrik mühendisi olarak çalıştı.

O zamandan beri Abbasi, ulusal meclise altı kez milletvekili olarak seçildi. General Pervez Musharraf, İkinci Şerif Hükümetini devirdi ve darbe girişiminden sonra Abbasi tutuklandı. 1997-1999 yılları arasında iki yıl hapsedildi.

2003 yılında en başarılı havayolu firması olan ve Pakistan Uluslararası Havayolları Şirketi ‘PIA’ya en güçlü rakip olan ‘Airblue’ havayolu şirketini kurdu.